Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.10.2020
Eesti Pedofiilidel, mõrvaritel ja vägistajatel keelatakse nimevahetus ära (1) Teder: annetuse ja laenuotsuse seos on juhuslik (4) Eesti lühiuudised Viimasedki riigiasutused loobuvad ebaturvalisest tarkvarast (1) Avameelsus maksis Peeter Mardnale koha (6) Arendaja sõdib linnaga maa-aluse parkla pärast (13) Majandus Berliini uus lennujaam avatakse keset koroonakriisi Pank sulges konto: jordaanlase heinaäri sattus Eestis löögi alla (19) Majanduse lühiuudised Eesti Energia jagab Elektrilevi kaheks ja sihib välisturge (2) Riigi abita elektriautod massidesse ei lähe (1) Välismaa Türgi kergitas end taas põhimureks Välismaa lühiuudised Mohammed bin Salman jätkab võistlejate kõrvaldamist Osav koroonakoer leiab nakatunud eksimatult üles (2) Arvamus Juhtkiri ⟩ Vaimselt terve Eesti (2) Martin Ehala: ülikoolide vigurjutt talentidest (45) Rainer Kuuba: tulevik vajab mõistlikku metsandust (5) Lugejakiri: kirik tuleb valmis ehitada (2) Martin Mölder: võitlus abielu tähenduse üle (16) Valve Raudnask: kuidas vanad esimese laine ajal käitusid (3) Erkki Bahovski: Nõukogude Liidu lagunemine jätkub (3) Iris Pettai: komistuskivid inimõiguste tagamisel (8) TERVISHOID ⟩ Andres Lehtmets: glamuurivaene elutähtis psühhiaatria näitab tervenemise märke TERVISHOID ⟩ Kirsti Akkermann: tähtis samm vaimse tervise hoidmisel TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: terve vaim valitseb tervet riiki Kultuur Kultuuri lühiuudised Puhkuse arhitektuur: ühe või saja suve akvarellid «Blablabla»: Paide teatri võimas keeleuuendus Sport Eestlannast võistlusjuht summutas Belgia suhtes käivad rallirahva kuulujutud Spordi lühiuudised Peatreener Voolaid: peame olema valmis, et sõjas armeenlased on valmis rahva nimel ekstra pingutama (5) Tartu Kopp kooris südalinna pargi elurikkuseks paljaks Marika Saar: väikekoolid kui mõjusad haridusuuenduse eestvedajad Keele teritaja: test, proov ja analüüs Inimeste tüssamine käib igal rindel täistuuridel (5) Tartu ei tea, kuidas Süku rahataotlust kaalutakse Tartu lühiuudised Abiellumine läheb uuel aastal tublisti kallimaks (2) Miks? ⟩ ...seisab Tartu Vaksali kõrval pagasiaida küljes suur Tartu ja Lõuna-Eesti kaart, kus on kirjas, et Eesti Rahva Muuseum asub endiselt aadressil Kuperjanovi tänav 9? (1) AJALUGU ⟩ Raha ja ruumi raiskajaks peetud laud aitas iseseisvumisel hädast välja Soomegi Üllatused ümarlaua ümber Tartu kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Iris Pettai: komistuskivid inimõiguste tagamisel

4 min lugemist
  • Eesti on maailma õigusriikluse indeksis 128 riigi seas 10. kohal
  • Iga kolmas venelane leiab, et Eestis on inimõiguste olukord pigem halb
  • Eestis on probleeme hooliva ja turvalise ühiskonna loomisel
Iris Pettai FOTO: Erakogu

Eestil täitus 20. augustil 29 aastat iseseisvumisest ja üleminekust turumajandusele. Vaid osal postkommunistlikel riikidel on õnnestunud jõuda kõrgelt arenenud demokraatlike riikide hulka, teistel on see ebaõnnestunud, kirjutab Eesti Avatud Ühiskonna Instituudi juhataja Iris Pettai. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Balti riigid on ainsad endistest Nõukogude Liidu vabariikidest, kus kõrvuti majanduse liberaliseerimisega on õnnestunud üles ehitada ka demokraatia printsiipidele tuginev õigusriik, kus kesksel kohal on inimõiguste tagamine.

Paraku ei suutnud enamikus endistes Nõukogude liiduvabariikides riik end riigina näidata ja vaatas jõuetult pealt, kuidas riigi vara «ärastati», tekkisid võimsad majandusoligarhiad, korruptsioon, pidurdamatu vägivald ja kuritegevus. Üheksa SRÜ riiki (jättes kõrvale autoritaarsed Valgevene, Türkmenistani ja Usbekistani) on jõudnud küll turumajandusega enam-vähem sarnaneva majandusmudelini, kuid aeglased reformid ja vana nomenklatuuri paikajäämine on jätnud nad vohava korruptsiooni, äri ja poliitika tiheda põimumise ning puuduliku demokraatia meelevalda.

Eesti on maailma õigusriikluse indeksis 128 riigi seas 10. kohal, selgub 2020. aastal avaldatud uuringust Rule of Law Index, mida koostab õigusriigi edendamisele pühendunud organisatsioon World Justice Project. Kuus aastat tagasi oli Eestil 14. koht.

Edetabeli eesotsas on neli Põhjamaad, Eestist jäävad ettepoole vaid meist palju kõrgema elatustasemega riigid: Saksamaa, Holland, Uus-Meremaa, Austria ja Kanada. Naabrite Läti ja Leedu kohta puuduvad andmed selles tabelis, Venemaa on 94. kohal. Tabeli lõpuosas on kolme riigi seas Kongo Demokraatlik Vabariik, Kambodža ja Venezuela. Õigusriikluse edetabeli tippu on jõudnud kõrge elatustasemega riigid, mis räägib sellest, et õigusriik on üks eeldusi efektiivse, turvalise ja jõuka riigi rajamiseks.

13.10.2020 15.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto