Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.10.2020
Eesti Pedofiilidel, mõrvaritel ja vägistajatel keelatakse nimevahetus ära (1) Teder: annetuse ja laenuotsuse seos on juhuslik (4) Eesti lühiuudised Viimasedki riigiasutused loobuvad ebaturvalisest tarkvarast (1) Avameelsus maksis Peeter Mardnale koha (6) Arendaja sõdib linnaga maa-aluse parkla pärast (13) Majandus Berliini uus lennujaam avatakse keset koroonakriisi Pank sulges konto: jordaanlase heinaäri sattus Eestis löögi alla (19) Majanduse lühiuudised Eesti Energia jagab Elektrilevi kaheks ja sihib välisturge (2) Riigi abita elektriautod massidesse ei lähe (1) Välismaa Türgi kergitas end taas põhimureks Välismaa lühiuudised Mohammed bin Salman jätkab võistlejate kõrvaldamist Osav koroonakoer leiab nakatunud eksimatult üles (2) Arvamus Juhtkiri ⟩ Vaimselt terve Eesti (2) Martin Ehala: ülikoolide vigurjutt talentidest (45) Rainer Kuuba: tulevik vajab mõistlikku metsandust (5) Lugejakiri: kirik tuleb valmis ehitada (2) Martin Mölder: võitlus abielu tähenduse üle (16) Valve Raudnask: kuidas vanad esimese laine ajal käitusid (3) Erkki Bahovski: Nõukogude Liidu lagunemine jätkub (3) Iris Pettai: komistuskivid inimõiguste tagamisel (8) TERVISHOID ⟩ Andres Lehtmets: glamuurivaene elutähtis psühhiaatria näitab tervenemise märke TERVISHOID ⟩ Kirsti Akkermann: tähtis samm vaimse tervise hoidmisel TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: terve vaim valitseb tervet riiki Kultuur Kultuuri lühiuudised Puhkuse arhitektuur: ühe või saja suve akvarellid «Blablabla»: Paide teatri võimas keeleuuendus Sport Eestlannast võistlusjuht summutas Belgia suhtes käivad rallirahva kuulujutud Spordi lühiuudised Peatreener Voolaid: peame olema valmis, et sõjas armeenlased on valmis rahva nimel ekstra pingutama (5) Tartu Kopp kooris südalinna pargi elurikkuseks paljaks Marika Saar: väikekoolid kui mõjusad haridusuuenduse eestvedajad Keele teritaja: test, proov ja analüüs Inimeste tüssamine käib igal rindel täistuuridel (5) Tartu ei tea, kuidas Süku rahataotlust kaalutakse Tartu lühiuudised Abiellumine läheb uuel aastal tublisti kallimaks (2) Miks? ⟩ ...seisab Tartu Vaksali kõrval pagasiaida küljes suur Tartu ja Lõuna-Eesti kaart, kus on kirjas, et Eesti Rahva Muuseum asub endiselt aadressil Kuperjanovi tänav 9? (1) AJALUGU ⟩ Raha ja ruumi raiskajaks peetud laud aitas iseseisvumisel hädast välja Soomegi Üllatused ümarlaua ümber Tartu kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri ⟩ Vaimselt terve Eesti

2 min lugemist
  • Vaimse tervise hoidmisesse tuleks rohkem investeerida
  • See säästaks inimeste tervist ja hoiaks raha kokku
  • Välja võiks kuulutada vaimse tervise kümmeaastaku
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts FOTO: Urmas Nemvalts

Kui tehnoloogilised imed on teinud elu kergemaks inimese kehal, siis vaimul ei ole nii hästi läinud. Inimesed elavad kauem ja kvaliteetsemates elutingimustes kui kunagi varem, kuid tervena elatud aastate arv on hakanud vähenema ja vaimse pinge üle kurdetakse üha sagedamini.

Poliitikutele on meeldinud mõõta oma panust tervishoidu rahasummade ja ehitatud haiglatega. Kuid ehk võiks siiski proovida ka vaimse tervise parandamisega. Alustada tasuks sellest, millega saab kohe tegeleda: vaadata üle psühhiaatrite, kliiniliste psühholoogide ja vaimse tervise õdede ennustatav vajadus järgmiseks aastakümneks ning teha vastavad korraldused tervishoiu rahastamises.

Meie meditsiinisüsteemil tuleb ajaga kiiremini kaasa liikuda, sest pole ju saladus, et ka füüsiline tervis sõltub suurel määral vaimsest, see aga omakorda elukeskkonnast, sotsiaalsetest, majanduslikest ja poliitilistest tingimustest. Õnnelikus kogukonnas on haigusi vähem. Toimiv ja kvaliteetne vaimse tervise monitooring, õigeaegne sekkumine jms on ka majanduslikult kasulik. Õigel ajal avastatud ja ravitud vaimsed haigused hoiavad ära suured kulud, mis kaasnevad somaatiliste haiguste raviga. 2018. aastal kulus Euroopa Liidus vaimse tervise häirete raviks 13 protsenti tervishoiukuludest, vaimse tervisega seotud kogukulu, sh majanduslik kahju, ulatus nelja protsendini SKTst ehk üle 600 miljardi euro aastas.

Uuendusliku riigina võiks Eesti kuulutada välja vaimse tervise kümmeaastaku, et muuta meie elu- ja töötingimused vaimset tervist säästvaks.

2

Vaimse tervise küsimused tuleb tõsta riiklikul tasemel prioriteetseks, mis tähendab ka piisava hulga psühhiaatrite ettevalmistamist ja töötingimuste loomist, kliinilistele psühholoogidele lisaks ka tervisepsühholoogide ettevalmistamist, kes tegeleksid psüühikahäirete ennetamise ja riskide maandamisega. Kõigi somaatiliste haiguste ravi kallineb pidevalt ning hea võimalus kulusid vähendada on panustada vaimsesse tervisesse.

Hea psühhiaater, psühholoog ja vaimse tervise õde peavad saama väärilist tasu, sest nende puudumine läheb ühiskonnale palju kallimaks. Tuleb kaaluda, kas piiratud ressursside tingimustes on suurte hoonekarpide ehitamine ja supermoodsate diagnostikaseadmete hankimine igasse haiglasse alati vajalik, nende asemel tuleb korda saada meie ühiskonna vaimne tervis.

Palju tõsisemalt tuleb suhtuda keskkonnateguritesse, millest vaimne tervis sõltub: alates ruumiplaneerimisest ja inimeste asualade kujundamisest kuni töökohtade hügieenini. Avaliku elu tegelased võiksid mõelda oma sõnakasutuse üle, et vältida liigset stressi ühiskonnas. Juhid peaksid õppima suhtlema, et mitte lõhkuda oma inimeste vaimu. Mõtleme, kas kedagi teenindades võime teha haiget või kas me klientidena ei ole teinekord haigeks tegevalt upsakad.

Kord aastas tähistatavast vaimse tervise kuust jääb väheks, sest probleem on niivõrd tõsine. Eesti võiks uuendusliku riigina kuulutada välja vaimse tervise kümmeaastaku, mille jooksul viia meie elu ja töötingimused vastavusse tehnoloogia arengutaseme ning inimeste ürgse loomuse ja vajadustega. Kui praegu alustame, siis kümme aastat hiljem võime vähem muretseda meditsiinipersonali nappuse pärast, sest inimesed on lihtsalt tervemad.

Seotud lood
13.10.2020 15.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto