Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
15.10.2020
Eesti Erikomisjon Hillar Tederi suurannetust niisama ei jäta (12) Voltri: palga külmutamine viib streigini Eesti lühiuudised Rebaste, naaritsate ja tšintšiljade saatus kaalukausil (39) Aasta muinsusteoga sai hakkama Valga vallavalitsus Linnavalitsus elustas Reformierakonna mulluse plaani (2) Gümnasistide ideed: taskuhäälingust stressivastaste mesilasvahaküünaldeni Majandus Raul Siem: postkontorid võiks asendada pakiautomaatidega (10) Majanduse lühiuudised Valgevene äri tõi Eesti firmale sajamiljonilise käibekasvu (1) Välismaa Mäda süsteem röövib Rumeenia inimkaubanduse ohvritelt lootuse õiglusele (3) Sõja meenutamine pani Korea menubändi Hiinas põlu alla Mägi-Karabahh – mitte kristlaste ja moslemite konflikt, aga natuke siiski (5) Välismaa lühiuudised Tšehhi ja Belgia ägavad koroonakoorma all Arvamus Urmas Nemvalts: meenutusi Mägi-Karabahhist (1) Gert Jostov: kas kodus või kontoris? Lugejakiri: Kelle mure on ELi välispiir? Aivar Sõerd: valitsus vassib laenuraha asjus (11) Lauri Tõnspoeg: saamatu keskkonnaminister astugu tagasi (3) Toomas Alatalu: riikide sünni otsustavad jõud ja suhted (4) Karl Gustaf Scherman: vajame uut hauarahu lepingut (11) Julgeolek ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Kultuur GRAAFIKUD ⟩ Teatristatistikas tehti taas rekordeid (1) «Band of Gypsys 50»: pool sajandit kitarrimõnu Lahkuja kustutab tule? (2) Sport Mait Patraili koduklubi läheb eurosarja trofee jahile Spordi lühiuudised Miks pole Eestis tulevärki, mis kõditab maailmas miljonite vutifännide närve? (1) Rootsi WRC-etapp tegi muudatusi, et vältida tänavuse krahhi kordumist Vutikoondise peatreener Voolaid: kui nii jätkame, hakkavad pallid rohkem sisse minema (4) Maa Elu Piimatootja: hea vähemalt, et diislikütus on odav Nädala mõte: maaelu käärid Kollaselt õitsevad põllud petavad silma Riik ostab raskustesse sattunud põllumeeste maad kokku (4) Põllumehe võimekus investeeringuks toetust või laenuraha saada jääb kesiseks Kanade ületalve pidamises pole midagi keerulist Päev veinitalus: kuidas valmib viinamarjavein? Tormid meil ja mujal Taimed ei tee imet, ent leevendavad haigusnähte Niidukeid on odavam hooldada enne talvekorterisse viimist Kogenud hapendaja jätab kapsa ja kurgi teistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maisi kasvatatakse Eestis kartulist kolm korda suuremal pinnal

2 min lugemist
Kui varem räägiti, et enne koristust peab öökülm maisist üle käima, siis taimekasvatajate viimase aja kogemus näitab, et silo kvaliteedis suurt vahet pole. Koristada tuleb ikka siis, kui küpsusaste sobiv. FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Iga aastaga üha sagedamini silmatorkavad maisipõllud ei anna veel lootust, et varsti võiks kinos krõbistada kodumaist päritolu popkorni, küll aga on maisisilo väärt energiallikas meie piimaandjatele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Statistikaameti andmed näitavad, et viimase kümne aasta jooksul on maisikasvatuse pindala Eestis tõusnud. Pärast mullust väga head saaki jäi pindala tänavu aastatagusele tasemele ehk 13 571 hektarile. Seda on peaaegu kolm korda enam kui kartulil.

Muuga ja Laekvere PM osaühingute taimekasvatusjuht Jaak Flink kasvatab maisi üheksandat aastat, tänavu on selle all neis põllumajandus­ettevõtetes kokku 400 hektarit. Kolme-nelja aasta taguse ajaga võrreldes on maisikasvatuspind kahekordistunud.

Flingi kogemuse põhjal tasub mais siinmail kindlasti kasvatamist. „Kui vahepeal oli väga põuane aasta, elas mais selle ilusti üle. Maisiga saame lihtsamalt oma söödavajaduse kaetud,” selgitas ta. „Kui rohusöödaga on tulnud ikka nuputada, kas tuleme uue hooajani välja, siis maisiga on kindlam. Meil moodustab mais piimakarja põhisööda. Kui mais on sees, on piimatoodang suurem. Varem, kui vähem maisi kasvatasime, oli kohe märgata, et maisi lõppedes piimatoodang kukkus mõnevõrra.”

Lõunamaa taimena tahab mais sooja. Mullu oli pisut soojem suvi ja maisikasv parem. „Massi andis tänavu palju, aga tõlvik on vähemalt meie piirkonnas pisut väike,” sõnas Flink ja lisas, et mais eelistab, et suve teine pool oleks soojem. „Mais kasvab öösel, pimedas ja soojaga.”

14.10.2020 16.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto