Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
15.10.2020
Eesti Erikomisjon Hillar Tederi suurannetust niisama ei jäta (12) Voltri: palga külmutamine viib streigini Eesti lühiuudised Rebaste, naaritsate ja tšintšiljade saatus kaalukausil (39) Aasta muinsusteoga sai hakkama Valga vallavalitsus Linnavalitsus elustas Reformierakonna mulluse plaani (2) Gümnasistide ideed: taskuhäälingust stressivastaste mesilasvahaküünaldeni Majandus Raul Siem: postkontorid võiks asendada pakiautomaatidega (10) Majanduse lühiuudised Valgevene äri tõi Eesti firmale sajamiljonilise käibekasvu (1) Välismaa Mäda süsteem röövib Rumeenia inimkaubanduse ohvritelt lootuse õiglusele (3) Sõja meenutamine pani Korea menubändi Hiinas põlu alla Mägi-Karabahh – mitte kristlaste ja moslemite konflikt, aga natuke siiski (5) Välismaa lühiuudised Tšehhi ja Belgia ägavad koroonakoorma all Arvamus Urmas Nemvalts: meenutusi Mägi-Karabahhist (2) Gert Jostov: kas kodus või kontoris? Lugejakiri: Kelle mure on ELi välispiir? Aivar Sõerd: valitsus vassib laenuraha asjus (11) Lauri Tõnspoeg: saamatu keskkonnaminister astugu tagasi (3) Toomas Alatalu: riikide sünni otsustavad jõud ja suhted (4) Karl Gustaf Scherman: vajame uut hauarahu lepingut (11) JULGEOLEK ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Fookus JULGEOLEK ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Kultuur GRAAFIKUD ⟩ Teatristatistikas tehti taas rekordeid (1) «Band of Gypsys 50»: pool sajandit kitarrimõnu Lahkuja kustutab tule? (2) Sport Mait Patraili koduklubi läheb eurosarja trofee jahile Spordi lühiuudised Miks pole Eestis tulevärki, mis kõditab maailmas miljonite vutifännide närve? (1) Rootsi WRC-etapp tegi muudatusi, et vältida tänavuse krahhi kordumist Vutikoondise peatreener Voolaid: kui nii jätkame, hakkavad pallid rohkem sisse minema (4) Maa Elu Piimatootja: hea vähemalt, et diislikütus on odav Nädala mõte: maaelu käärid Kollaselt õitsevad põllud petavad silma Riik ostab raskustesse sattunud põllumeeste maad kokku (4) Põllumehe võimekus investeeringuks toetust või laenuraha saada jääb kesiseks Kanade ületalve pidamises pole midagi keerulist Päev veinitalus: kuidas valmib viinamarjavein? Tormid meil ja mujal Taimed ei tee imet, ent leevendavad haigusnähte Niidukeid on odavam hooldada enne talvekorterisse viimist Kogenud hapendaja jätab kapsa ja kurgi teistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: maaelu käärid

2 min lugemist
Maal võib maja küll soodsalt kätte saada, ent kui see korda teha ja hiljem tekib vajadus maja maha müüa, ei saa tehtud investeeringut kunagi tagasi.  FOTO: Ants Liigus

„Pingutan selle nimel, et praegune valitsus oma suhtumisega maal elamisse meid päris maa alla ei suru, ja ootan pikisilmi muutusi,” ütles üks Järvamaa väike piimatootja. Kuigi tema pidas silmas suhtumist maaettevõtlusesse, võib seda laiendada kogu maaelule.

Minust sai n-ö maakas viis aastat tagasi, tulin siia ajutiselt, seniks, kuni laps väike. Nüüd on ajutine juba omajagu kestnud ja tulevikku vaadates paistab, et need ajutised asjad ongi kõige kindlamad. Tunnen end siin hästi, lastel on hea kasvada, õhku on ja ruumi jagub.

Linna- ja maaelu vahel on aga suuri kääre, kuigi osa neist on just maaelu kasuks: lasteaia kohatasu on väiksem, ringitegevus soodne või sootuks tasuta, kinnisvaragi võib poolmuidu kätte saada. Selle viimasega on ju hästi, sest maal saad 60 000 euro eest maja, kuhu saad kohe sisse kolida. Suure linna lähedal saab sama raha eest heal juhul krundi või väikese suvila.

Aga kui elu teeb keerdkäigu ja pead elukohta vahetama, võid ainult kõige paremas unenäos loota, et tehtud investeeringud müügitehinguga tagasi saad.

Kui aga maja vajab renoveerimist, paned sinna sisse märksa suurema summa – ehituskaubad maksavad Tallinnas ja Võrus sama palju ning sageli neid väikesest kohast ei saagi. Kui endal jaks üle ei käi, palkad töömehed, kes võib-olla osutuvad kallimakski kui tihedama asustusega piirkonnas.

Aga kui elu teeb keerdkäigu ja pead elukohta vahetama, võid ainult kõige paremas unenäos loota, et tehtud investeeringud müügitehinguga tagasi saad. Veelgi nukram – sul võib maal olla suur talukompleks, ent sa ei saa pealinnas selle eest kolmetoalist korteritki.

Maal on kahjuks suured käärid ka palgas. Kui Põhja-Eestis oli tänavu II kvartali mediaanpalk 1300 eurot, siis Kirde-Eestis 927. Muu Eesti jääb põhjapiirkonnast 200–300 euroga maha. Jah, nagu eespool mainitud, lasteaiatasu on väiksem ja kinnisvaragi soodsam, aga söök maksab sama palju, keskküte on kohati kallimgi kui suures linnas ja transpordilegi kulub rohkem. Pealegi, kui soovid selle soodsa kinnisvara soetamiseks pangast laenu saada, siis fakt, et elad maal, kahandab su võimalusi märkimisväärselt.

Ega elu peagi igal pool ühesugune ja võrdne olema, aga selmet raisata ressursse arutelule, kes kellega abielluda võib, võiks hoopis mõelda, kuidas need suured käärid pisutki väiksemaks saaks.

Seotud lood
14.10.2020 16.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto