Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
15.10.2020
Eesti Erikomisjon Hillar Tederi suurannetust niisama ei jäta (12) Voltri: palga külmutamine viib streigini Eesti lühiuudised Rebaste, naaritsate ja tšintšiljade saatus kaalukausil (39) Aasta muinsusteoga sai hakkama Valga vallavalitsus Linnavalitsus elustas Reformierakonna mulluse plaani (2) Gümnasistide ideed: taskuhäälingust stressivastaste mesilasvahaküünaldeni Majandus Raul Siem: postkontorid võiks asendada pakiautomaatidega (10) Majanduse lühiuudised Valgevene äri tõi Eesti firmale sajamiljonilise käibekasvu (1) Välismaa Mäda süsteem röövib Rumeenia inimkaubanduse ohvritelt lootuse õiglusele (3) Sõja meenutamine pani Korea menubändi Hiinas põlu alla Mägi-Karabahh – mitte kristlaste ja moslemite konflikt, aga natuke siiski (5) Välismaa lühiuudised Tšehhi ja Belgia ägavad koroonakoorma all Arvamus Urmas Nemvalts: meenutusi Mägi-Karabahhist (2) Gert Jostov: kas kodus või kontoris? Lugejakiri: Kelle mure on ELi välispiir? Aivar Sõerd: valitsus vassib laenuraha asjus (11) Lauri Tõnspoeg: saamatu keskkonnaminister astugu tagasi (3) Toomas Alatalu: riikide sünni otsustavad jõud ja suhted (4) Karl Gustaf Scherman: vajame uut hauarahu lepingut (11) JULGEOLEK ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Fookus JULGEOLEK ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Kultuur GRAAFIKUD ⟩ Teatristatistikas tehti taas rekordeid (1) «Band of Gypsys 50»: pool sajandit kitarrimõnu Lahkuja kustutab tule? (2) Sport Mait Patraili koduklubi läheb eurosarja trofee jahile Spordi lühiuudised Miks pole Eestis tulevärki, mis kõditab maailmas miljonite vutifännide närve? (1) Rootsi WRC-etapp tegi muudatusi, et vältida tänavuse krahhi kordumist Vutikoondise peatreener Voolaid: kui nii jätkame, hakkavad pallid rohkem sisse minema (4) Maa Elu Piimatootja: hea vähemalt, et diislikütus on odav Nädala mõte: maaelu käärid Kollaselt õitsevad põllud petavad silma Riik ostab raskustesse sattunud põllumeeste maad kokku (4) Põllumehe võimekus investeeringuks toetust või laenuraha saada jääb kesiseks Kanade ületalve pidamises pole midagi keerulist Päev veinitalus: kuidas valmib viinamarjavein? Tormid meil ja mujal Taimed ei tee imet, ent leevendavad haigusnähte Niidukeid on odavam hooldada enne talvekorterisse viimist Kogenud hapendaja jätab kapsa ja kurgi teistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kollaselt õitsevad põllud petavad silma

1 min lugemist
Raps ja põldrõigas eristuvad lehtede järgi – rapsi lehed on sinakasrohelised, rõikal rohurohelised. FOTO: Teele Üprus

Kes viimasel nädalal maapiirkonnas ringi sõitma on juhtunud, on ilmselt märganud kollaseid õitsvaid põlde, mis panevad küsima, kas tõesti soojeneb kliima nii märgatavalt, et raps õitseb sügisel.

Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadur Lea Narits selgitas, et nii see siiski ei ole. Tegemist on hoopis umbrohuga, täpsemalt põldrõikaga. See on samuti ristõieline taim ja väga sarnane rapsiga, mistõttu petab kaugemalt vaataja ära. Kui aga taimi lähemalt vaadata, eristuvad need lehtede järgi – rapsi lehed on sinakasrohelised, rõikal rohurohelised.

Kui põllumees on jõudnud põllu herbitsiididega üle käia, ei ole tal põldrõikaga probleemi. Ent muretsema ei pea ka siis, kui taimekaitse tegemata. Nimelt ei jõua umbrohi sügisel õitsedes seemet valmis, mistõttu võtab külm selle ära ja kevadel põldrõigas enam ei tärka.

Narits tõi välja, et Eestis on populaarsust kogunud vahekultuuride kasvatamine, seepärast võib mõni põld, kuhu on spetsiaalselt külvatud valget sinepit või rüpsi, kollaste õite tõttu imestust tekitada. 

Seotud lood
14.10.2020 16.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto