Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
15.10.2020
Eesti Erikomisjon Hillar Tederi suurannetust niisama ei jäta (12) Voltri: palga külmutamine viib streigini Eesti lühiuudised Rebaste, naaritsate ja tšintšiljade saatus kaalukausil (39) Aasta muinsusteoga sai hakkama Valga vallavalitsus Linnavalitsus elustas Reformierakonna mulluse plaani (2) Gümnasistide ideed: taskuhäälingust stressivastaste mesilasvahaküünaldeni Majandus Raul Siem: postkontorid võiks asendada pakiautomaatidega (10) Majanduse lühiuudised Valgevene äri tõi Eesti firmale sajamiljonilise käibekasvu (1) Välismaa Mäda süsteem röövib Rumeenia inimkaubanduse ohvritelt lootuse õiglusele (3) Sõja meenutamine pani Korea menubändi Hiinas põlu alla Mägi-Karabahh – mitte kristlaste ja moslemite konflikt, aga natuke siiski (5) Välismaa lühiuudised Tšehhi ja Belgia ägavad koroonakoorma all Arvamus Urmas Nemvalts: meenutusi Mägi-Karabahhist (1) Gert Jostov: kas kodus või kontoris? Lugejakiri: Kelle mure on ELi välispiir? Aivar Sõerd: valitsus vassib laenuraha asjus (11) Lauri Tõnspoeg: saamatu keskkonnaminister astugu tagasi (3) Toomas Alatalu: riikide sünni otsustavad jõud ja suhted (4) Karl Gustaf Scherman: vajame uut hauarahu lepingut (11) Julgeolek ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Kultuur GRAAFIKUD ⟩ Teatristatistikas tehti taas rekordeid (1) «Band of Gypsys 50»: pool sajandit kitarrimõnu Lahkuja kustutab tule? (2) Sport Mait Patraili koduklubi läheb eurosarja trofee jahile Spordi lühiuudised Miks pole Eestis tulevärki, mis kõditab maailmas miljonite vutifännide närve? (1) Rootsi WRC-etapp tegi muudatusi, et vältida tänavuse krahhi kordumist Vutikoondise peatreener Voolaid: kui nii jätkame, hakkavad pallid rohkem sisse minema (4) Maa Elu Piimatootja: hea vähemalt, et diislikütus on odav Nädala mõte: maaelu käärid Kollaselt õitsevad põllud petavad silma Riik ostab raskustesse sattunud põllumeeste maad kokku (4) Põllumehe võimekus investeeringuks toetust või laenuraha saada jääb kesiseks Kanade ületalve pidamises pole midagi keerulist Päev veinitalus: kuidas valmib viinamarjavein? Tormid meil ja mujal Taimed ei tee imet, ent leevendavad haigusnähte Niidukeid on odavam hooldada enne talvekorterisse viimist Kogenud hapendaja jätab kapsa ja kurgi teistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Riik ostab raskustesse sattunud põllumeeste maad kokku

4 min lugemist
„Me teeme siin rätsepa­ülikonda, iga olukord on erinev,” iseloomustas Maaelu Edendamise Sihtasutuse juht Raul Rosenberg oma tööd. FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Hea ajal ostab põllumees maad juurde ja võtab laenu, et moodne traktor soetada või uus laut püsti panna. Siis tuleb järjekordne kriis ja sissetulek kukub kolinal, laenumaksed on tarvis aga ikka tasuda. Riik on valmis selles olukorras õlekõrre ulatama.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Nimelt pakub Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) erinevaid kriisimeetmeid leevendamaks koroonaviiruse levikust tulenevaid majandusraskusi. Meetmete kogumaht on 200 miljonit eurot ning laenukäenduste ja laenude kõrval saab nüüd ka oma põllumaa sihtasutusele müüa. Metsamaad MES eraldi ei osta, kuid põllumaa küljes oleva väikese tükina võib seda teha. Tõsi, hind on siis võrdne raiutud metsamaa hinnaga.

MESi juhatuse esimees Raul Rosenberg rõhutab alustuseks, et kriis tabas mitte üksnes põllumehi, vaid kogu maamajandust, seega on abipakett suunatud kõigile maapiirkondades tegutsevatele ettevõtetele.

Kriisimeetmeteks saite riigilt 200 miljont. Kui palju sellest on juba välja jagatud?

Laenuraha oli 100 miljonit, taotlusi on esitatud 146 miljoni eest ja 70,8 miljoni eest on juba otsuseid tehtud ning 48 lepingut sõlmitud. Aasta lõpuks on kõik otsused tehtud.

Kes laenu küsivad?

Põllumajandustootjaid on nende seas umbes 40 protsenti, ülejäänud on muud maaettevõtted.

Räägime lähemalt maakapitali tehingutest ehk raskustes olevatelt põllumeestelt maa riigile ostmisest. Esmapilgul tundub mõte hirmutav. Miks peaks keegi tahtma loobuda maast, mida tal tootmiseks vaja on?

14.10.2020 16.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto