Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
15.10.2020
Eesti Erikomisjon Hillar Tederi suurannetust niisama ei jäta (12) Voltri: palga külmutamine viib streigini Eesti lühiuudised Rebaste, naaritsate ja tšintšiljade saatus kaalukausil (39) Aasta muinsusteoga sai hakkama Valga vallavalitsus Linnavalitsus elustas Reformierakonna mulluse plaani (2) Gümnasistide ideed: taskuhäälingust stressivastaste mesilasvahaküünaldeni Majandus Raul Siem: postkontorid võiks asendada pakiautomaatidega (10) Majanduse lühiuudised Valgevene äri tõi Eesti firmale sajamiljonilise käibekasvu (1) Välismaa Mäda süsteem röövib Rumeenia inimkaubanduse ohvritelt lootuse õiglusele (3) Sõja meenutamine pani Korea menubändi Hiinas põlu alla Mägi-Karabahh – mitte kristlaste ja moslemite konflikt, aga natuke siiski (5) Välismaa lühiuudised Tšehhi ja Belgia ägavad koroonakoorma all Arvamus Urmas Nemvalts: meenutusi Mägi-Karabahhist (1) Gert Jostov: kas kodus või kontoris? Lugejakiri: Kelle mure on ELi välispiir? Aivar Sõerd: valitsus vassib laenuraha asjus (11) Lauri Tõnspoeg: saamatu keskkonnaminister astugu tagasi (3) Toomas Alatalu: riikide sünni otsustavad jõud ja suhted (4) Karl Gustaf Scherman: vajame uut hauarahu lepingut (11) Julgeolek ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Kultuur GRAAFIKUD ⟩ Teatristatistikas tehti taas rekordeid (1) «Band of Gypsys 50»: pool sajandit kitarrimõnu Lahkuja kustutab tule? (2) Sport Mait Patraili koduklubi läheb eurosarja trofee jahile Spordi lühiuudised Miks pole Eestis tulevärki, mis kõditab maailmas miljonite vutifännide närve? (1) Rootsi WRC-etapp tegi muudatusi, et vältida tänavuse krahhi kordumist Vutikoondise peatreener Voolaid: kui nii jätkame, hakkavad pallid rohkem sisse minema (4) Maa Elu Piimatootja: hea vähemalt, et diislikütus on odav Nädala mõte: maaelu käärid Kollaselt õitsevad põllud petavad silma Riik ostab raskustesse sattunud põllumeeste maad kokku (4) Põllumehe võimekus investeeringuks toetust või laenuraha saada jääb kesiseks Kanade ületalve pidamises pole midagi keerulist Päev veinitalus: kuidas valmib viinamarjavein? Tormid meil ja mujal Taimed ei tee imet, ent leevendavad haigusnähte Niidukeid on odavam hooldada enne talvekorterisse viimist Kogenud hapendaja jätab kapsa ja kurgi teistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Põllumehe võimekus investeeringuks toetust või laenuraha saada jääb kesiseks

5 min lugemist
Põllumajandushooned (laudad, kuivatid) on küllaltki kallid, üks farmikompleks koos silo- ja sõnnikuhoidla, sisustuse ja muu juurdekuuluvaga läheb keskeltläbi maksma miljon eurot ja et seda puhtalt pangalaenu arvelt teostada, on pangale vaja anda lisa­tagatisi. FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Eesti põllumajandusettevõtted käivad majanduslikus mõttes noatera peal, on ennast lõhki laenanud, kui soovite, sest varu mõõnaperioodi üleelamiseks leidub vähestel ja vaid üksikud suudavad arengu hüvanguks panustada.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üks tuntud põllumajandustegelane on välja arvutanud, et hinnanguliselt on kogu Eesti põllumajandussektori varade väärtus sama suur, kui on nende laenukoormus. Tehnika liisitud, põllumaad hüpoteegi all, toetuskõlblikele projektidele omafinantseeringu saamiseks võetud laenu. Samas hinnatakse investeerimisvajadust põllumajanduses jätkuvalt väga suureks, eriti mis puudutab tootmishoonete ja nende sisseseade ajakohastamist.

Elatakse võimete piiril, mis viib tahes-tahtmata selleni, et arengusse, sh ehitamisse, suudavad panustada valdavalt müügitulu poolest esisaja hulka kuuluvad agrofirmad ja sedagi vaid valitud üksikute projektide puhul.

Määratud toetus jääb kasutamata

Tartu Maamajanduse Nõuandekeskuse juhataja Jaan Sõrra, kes on muu hulgas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu liige, tõdes, et investeeringuvõimekust millegi uue ehitamiseks põllufirmadel eriti ei ole. Põhilised ehitajad on ikka suuremad põllumajandustootjad, kuigi vaja oleks ka väiksematel.

„Paljudel põllumajandustootjatel võib äriplaan olla küll viimase peal hea, aga nad ei saa PRIA toetuskõlblikkuse hindamise punktisüsteemi teisi miinimumpunkte täis – näiteks kui oled müügimahult väga suur või eelmistest perioodidest juba raha saanud, siis on nende punktidega peaaegu võimatu toetust saada,” selgitas Sõrra. „Neid, kes omafinantseeringu või pangalaenu arvelt midagi ehitada saavad, on aga veelgi vähem.”

14.10.2020 16.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto