Sisukord
Kultuur
Tänane leht
15.10.2020
Eesti Erikomisjon Hillar Tederi suurannetust niisama ei jäta (12) Voltri: palga külmutamine viib streigini Eesti lühiuudised Rebaste, naaritsate ja tšintšiljade saatus kaalukausil (39) Aasta muinsusteoga sai hakkama Valga vallavalitsus Linnavalitsus elustas Reformierakonna mulluse plaani (2) Gümnasistide ideed: taskuhäälingust stressivastaste mesilasvahaküünaldeni Majandus Raul Siem: postkontorid võiks asendada pakiautomaatidega (10) Majanduse lühiuudised Valgevene äri tõi Eesti firmale sajamiljonilise käibekasvu (1) Välismaa Mäda süsteem röövib Rumeenia inimkaubanduse ohvritelt lootuse õiglusele (3) Sõja meenutamine pani Korea menubändi Hiinas põlu alla Mägi-Karabahh – mitte kristlaste ja moslemite konflikt, aga natuke siiski (5) Välismaa lühiuudised Tšehhi ja Belgia ägavad koroonakoorma all Arvamus Urmas Nemvalts: meenutusi Mägi-Karabahhist (2) Gert Jostov: kas kodus või kontoris? Lugejakiri: Kelle mure on ELi välispiir? Aivar Sõerd: valitsus vassib laenuraha asjus (11) Lauri Tõnspoeg: saamatu keskkonnaminister astugu tagasi (3) Toomas Alatalu: riikide sünni otsustavad jõud ja suhted (4) Karl Gustaf Scherman: vajame uut hauarahu lepingut (11) JULGEOLEK ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Fookus JULGEOLEK ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Kultuur GRAAFIKUD ⟩ Teatristatistikas tehti taas rekordeid (1) «Band of Gypsys 50»: pool sajandit kitarrimõnu Lahkuja kustutab tule? (2) Sport Mait Patraili koduklubi läheb eurosarja trofee jahile Spordi lühiuudised Miks pole Eestis tulevärki, mis kõditab maailmas miljonite vutifännide närve? (1) Rootsi WRC-etapp tegi muudatusi, et vältida tänavuse krahhi kordumist Vutikoondise peatreener Voolaid: kui nii jätkame, hakkavad pallid rohkem sisse minema (4) Maa Elu Piimatootja: hea vähemalt, et diislikütus on odav Nädala mõte: maaelu käärid Kollaselt õitsevad põllud petavad silma Riik ostab raskustesse sattunud põllumeeste maad kokku (4) Põllumehe võimekus investeeringuks toetust või laenuraha saada jääb kesiseks Kanade ületalve pidamises pole midagi keerulist Päev veinitalus: kuidas valmib viinamarjavein? Tormid meil ja mujal Taimed ei tee imet, ent leevendavad haigusnähte Niidukeid on odavam hooldada enne talvekorterisse viimist Kogenud hapendaja jätab kapsa ja kurgi teistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

GRAAFIKUD ⟩ Teatristatistikas tehti taas rekordeid

6 min lugemist
Tõnis Niinemets oma grow-up etenduse «The Kid» esietendusel. FOTO: Harry Tiits FOTO: Gert Nõgu

Eesti Teatri Agentuuri kogutud statistika näitab, et 2019. aastal käidi etendusasutustes kokku üle 1,2 miljoni korra, teatrite mängukavas oli üle 600 lavastuse, neist uuslavastusi üle 200. Keskmiselt oli ühel etendusel 184 vaatajat, iga päev võis valida keskmiselt 19 etenduse vahel ja teatrisaalides istus iga päev keskmiselt 3489 inimest.

«Igaks juhuks olgu öeldud, et sellest arvutuskäigust ei ole välja jäetud puhkepäevi ega riiklikke pühi,» täpsustab Eesti Teatri Agentuuri toimetaja Tiia Sippol, kes kogus kokku Eesti teatrite arvandmed ning koondas need kolmapäeval esitletud raamatusse «Teatrielu 2019».

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Aasta kõige suurema publikuarvuga lavastus esietendus 3. oktoobril ja kolme kuuga kogunes Eestimaa saalidesse – kokku anti 48 etendust – Tõnis Niinematsa nalju nautima 29 860 vaataja. Lapsevanema rõõme ja muresid vaagiva lavastuse «The Kid» taga oli POINTi meeskoond Karl Kermes ja Birgit Kermes, aga ka Mehis Pihla ja Kertu Moppel. Kusjuures eraetendusasutustest oli mullu enim vaatajaid just stand-up-teatril POINT.

Publikuarvu arvestuses auväärsele teisele kohale jõudis 2019. aastal Tartu Uue Teatri lavastus «Kremli ööbikud». Märt Avandi enese proovilepanekust lauljana sai osa 20 748 teatrisõpra. Aasta varem meelitati Joala looga Narva 21 924 vaataja – tegemist oli 2018. aasta esikohalavastusega.

Mullu üle 10 000 vaataja kogunud kümne lavastuste seast leiab ka ühe 15 aastat vana lavatüki – lastele mõeldud tsirkuselugu «Piip ja Tuut kontserdil» esietendus juba 2005. aastal ning lastele mõeldud tsirkuseloo autorid, lavastajad ja näitlejad on Haide Männamäe ja Toomas Tross.

Enim külastatud teatrid olid ikka need, kus on suured saalid: Estonia (157 363), Vanemuine (152 601) ja Eesti Draamateater (100 898). Eraetendusasutustest kogusid suurima arvu vaatajaid stand-up-teater POINT (37 646), Tartu Uus Teater (29 261) ja Piip ja Tuut Teater (31 979).

«Teatrite koondtabelis jääb 15 uuslavastuse ja 36 916 külastuse poolest silma ka rida «Lavastusprojektid», kuhu on koondatud need ühendused, organisatsioonid ja sõpruskonnad, kes etendasid aasta jooksul üht-kaht lavastust või ei pea end juriidiliselt teatriks. Nende osakaal tervikus muutub iga aastaga suuremaks. 2019. aasta andmeid esitasid 21 ühendust, kes andsid 30 lavastusega kokku 296 etendust,» toob Sippol esile ühe märkimisväärse trendi Eesti teatrimaastikul.

14.10.2020 16.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto