Sisukord
Fookus
Tänane leht
15.10.2020
Eesti Erikomisjon Hillar Tederi suurannetust niisama ei jäta (12) Voltri: palga külmutamine viib streigini Eesti lühiuudised Rebaste, naaritsate ja tšintšiljade saatus kaalukausil (39) Aasta muinsusteoga sai hakkama Valga vallavalitsus Linnavalitsus elustas Reformierakonna mulluse plaani (2) Gümnasistide ideed: taskuhäälingust stressivastaste mesilasvahaküünaldeni Majandus Raul Siem: postkontorid võiks asendada pakiautomaatidega (10) Majanduse lühiuudised Valgevene äri tõi Eesti firmale sajamiljonilise käibekasvu (1) Välismaa Mäda süsteem röövib Rumeenia inimkaubanduse ohvritelt lootuse õiglusele (3) Sõja meenutamine pani Korea menubändi Hiinas põlu alla Mägi-Karabahh – mitte kristlaste ja moslemite konflikt, aga natuke siiski (5) Välismaa lühiuudised Tšehhi ja Belgia ägavad koroonakoorma all Arvamus Urmas Nemvalts: meenutusi Mägi-Karabahhist (2) Gert Jostov: kas kodus või kontoris? Lugejakiri: Kelle mure on ELi välispiir? Aivar Sõerd: valitsus vassib laenuraha asjus (11) Lauri Tõnspoeg: saamatu keskkonnaminister astugu tagasi (3) Toomas Alatalu: riikide sünni otsustavad jõud ja suhted (4) Karl Gustaf Scherman: vajame uut hauarahu lepingut (11) JULGEOLEK ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Fookus JULGEOLEK ⟩ Alexander Lott: Läänemeri ja Must meri – mare clausum või mare liberum? (4) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi Kultuur GRAAFIKUD ⟩ Teatristatistikas tehti taas rekordeid (1) «Band of Gypsys 50»: pool sajandit kitarrimõnu Lahkuja kustutab tule? (2) Sport Mait Patraili koduklubi läheb eurosarja trofee jahile Spordi lühiuudised Miks pole Eestis tulevärki, mis kõditab maailmas miljonite vutifännide närve? (1) Rootsi WRC-etapp tegi muudatusi, et vältida tänavuse krahhi kordumist Vutikoondise peatreener Voolaid: kui nii jätkame, hakkavad pallid rohkem sisse minema (4) Maa Elu Piimatootja: hea vähemalt, et diislikütus on odav Nädala mõte: maaelu käärid Kollaselt õitsevad põllud petavad silma Riik ostab raskustesse sattunud põllumeeste maad kokku (4) Põllumehe võimekus investeeringuks toetust või laenuraha saada jääb kesiseks Kanade ületalve pidamises pole midagi keerulist Päev veinitalus: kuidas valmib viinamarjavein? Tormid meil ja mujal Taimed ei tee imet, ent leevendavad haigusnähte Niidukeid on odavam hooldada enne talvekorterisse viimist Kogenud hapendaja jätab kapsa ja kurgi teistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Kaliningradist Krimmi

3 min lugemist
  • Ukraina konflikti ajal tõusis oluliselt Vene mereväe aktiivsus Läänemerel.
  • Eesti rannajoon Läänemeres on pikem Venemaa rannajoonest.
  • Mis oleks nüüdseks saanud, kui Köningsberg jäänuks Ida-Saksamaale?
Fookuse Julgeoleku toimetaja Erkki Koort. FOTO: Konstantin Sednev

Venemaa peab nii Läänemerd kui ka Musta merd oma eksklusiivsete huvide piirkonnaks. Sellele aitavad kaasa strateegiliselt tähtsad territooriumid. Kumbagi ei vaja riik tegelikult niivõrd majanduslikult, kui just sõjaliselt, kirjutab toimetaja Erkki Koort.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Venemaale on nii Kaliningrad kui ka Krimm strateegilises mõttes üliolulised. Mõlemad territooriumid aitavad kontrollida merd, mille ääres nad asuvad. See tagab ka pingutamata aktiivsuse merel ja võimaldab näidata oma positsiooni suuremana, kui see muidu oleks.

Mõlemat territooriumi iseloomustab ka nende vägivaldne hõivamine. Königsberg hõivati Teise maailmasõja lõpus ja Krimm 2014. aastal. Teoreetiliselt konstrueerides oleksime päris huvitavas olukorras, kui praegune Kaliningradi piirkond oleks olnud Saksamaa Demokraatliku Vabariigi territoorium.

14.10.2020 16.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto