R, 9.12.2022

Presidendivalimistel kaotanud Pevkur: inimesed lihtsalt valetasid mulle näkku

Ilmselt peab eestlane taanduma ka maailma võrkpalliliidust
Karl Juhkami
, reporter
Presidendivalimistel kaotanud Pevkur: inimesed lihtsalt valetasid mulle näkku
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 15
Hanno Pevkur (keskel) koos Aleksandar Boricic.
Hanno Pevkur (keskel) koos Aleksandar Boricic. Foto: Mihkel Maripuu

Reedel Viinis Euroopa Võrkpalliliidu (CEV) kongressil toimunud presidendivalimised võitis viimased neli aastat organisatsiooni tüürinud serblane Aleksandar Boričić, kes pälvis 36 häält Hanno Pevkuri 19 vastu.

Telefonile vastates oli Pevkuri pettumust häälest kerge ära tunda. «Tulemus üllatas mind, ja seda päris ebameeldivalt. Pole mõtet seda varjata,» sõnas ta Postimehele.

«Kui eelneva seisuga tundus, et pigem on tegemist 50:50-olukorraga ja küsimus on neljas-viies hääles, siis tegelikult selgus, et inimesed lihtsalt valetasid mulle näkku ning hääletasid tegelikult teisiti,» jätkas Pevkur.

Kuna tegemist oli kinniste valimistega, ei saa ta ilmselt kunagi täpselt teada, kes sõna pidas ja kes mitte, kuid omad kahtlused on Pevkuril mõistagi olemas. «Eks ma üritan tagantjärele pärida ja teen vaikselt analüüsi, kes need kõige tõenäolisemalt olid. Aga see kõik on tagantjärele tarkus,» sõnas ta.

Kuigi säärast käitumist võis ka enne eeldada, lootis Pevkur ikkagi, et inimesed ei hakka oma ausat nime määrima ja jäävad antud sõnale truuks. «Loomulikult usud inimeste headusesse ja selles mõttes on olukord veidi arusaamatu. Aga tuleb pea püsti hoida ja edasi minna,» jätkas ta ja lisas, et praegu hindabki ta kõige kõrgemalt neid, kes ütlesid kohe «ei» näkku.

Boričići võit tähendab ühtlasi seda, et Pevkur ei jätka enam Euroopa alaliidu asepresidendina, sest serblane nimetas nendeks itaallase Renato Arena, poolaka Miroslaw Przedpelski, taanlase Eric Adleri ja venelase Stanislav Ševtšenko. Mis saab aga Maailma Võrkpalliliidust (FIVB), mille juhatusse Pevkur samamoodi kuulub? «President on välja öelnud, et minu jaoks pole positsiooni enam kusagil. Loomulikult on see alaliitude presidentide otsus, aga nähes esimesi hääletustulemusi, ei hellitaks ma lootusi. Lõplik tõde selgub jaanuaris, mil toimub FIVB kongress,» sõnas Pevkur, kes näeb olukorras ka positiivset külge. «Kõige rohkem rõõmustavad olukorra üle mu lapsed, kes hakkavad mind nüüd rohkem nägema.»

Eesti alaliidu presidendina tahab Pevkur jätkata ning kavatseb vastava avalduse esmaspäeval ka sisse anda. «Mina olen oma tiimile lubanud, et lähen nendega EMile (Eesti võõrustab järgmisel aastal ühte suurturniiri alagruppi – K. J.). Eks nüüd ole näha, kas klubid toetavad mind või mitte,» jätkas ta

Järgmised CEVi presidendivalimised toimuvad nelja aasta pärast. Seda, kas Pevkur ka siis oma nime lauale lööb, ei osanud ta öelda. «Värsked otsused on liiga toored, et uusi teha. CEVis leidus küll neid, kes mulle ausalt ütlesid, et järgmistel valimistel toetaksid nad mind, sest ametis oleval presidendil tuleb vanusepiir ette, aga need on ikkagi kauged otsused. Pealegi ei pruugi praegused presidendid olla siis enam enda alaliitude eesotsas. Vaatame, kuidas elu läheb,» sõnas eestlane.

Hanno Pevkur

• Sündinud 02.04.1977 Iisakul

• Endine Reformierakonna esimees ja riigikogu aseesimees

• Olnud sise-, justiits- ja sotsiaalminister

• Eesti Võrkpalliliidu president alates 2012. aastast

• Abielus ja kahe lapse isa

43-aastane Pevkur teatas CEVi juhiks pürgimisest tänavu veebruaris. Poliitiku ja spordijuhi programmi üheks kesksemaks teemaks oli võrkpalli populaarsuse tõstmine. «Jalgpalliga me end ei võrdle, sest see on täiesti teine kategooria. Küll aga saame end kõrvutada korv- ja käsipalliga. Volle eelis teiste pallimängude ees on suur harrastajate arv. Maailmas mängib võrkpalli pea miljard inimest, korvpalli poole vähem. Nemad on aga väga menukad tänu NBA-le ja Euroliigale, meie trump on jällegi Aasia turg. Osas Euroopa riikides oleme juba praegu populaarsuselt kolme hulgas, aga mõnes suurriigis pole võrkpalli sisuliselt olemas,» selgitas ta Postimehele.

Pevkuri sõnul peab võrkpall jõudma telepildi vahendusel palju rohkemate inimesteni kui seni. «Praegu paistab meile üks 100-miljoniline teleleping kümne aasta peale, aga korvpallis ja isegi käsipallis on summad mitu korda suuremad. See näitab, et teles on vollel ruumi kasvada küll ja küll. Nii rahaliselt kui ka leviala mõttes.»

Eestlased spordimaailma juhtpositsioonidel

Hanno Pevkurist saanuks Aleksandar Boričićit alistades esimene eestlane, kes on suure olümpiaala Euroopa või maailma katusorganisatsiooni tipus. See aga ei tähenda, et meil poleks väiksematel aladel häid tegijaid.

Näiteks on Janek Mäggi Maailma Kabeföderatsiooni president, Leho Haldna juhib Rahvusvahelist Orienteerumisföderatsiooni, Riho Rannikmaa on Euroopa Sumoliidu peasekretär.

Kõrgetel ametipositsioonidel on ka Jaan Talts juunior (Euroopa Tõstmisliidu asepresident), Erich Teigamägi (Euroopa Kergejõustikuliidu nõukogu liige), Sirje Lippe (Maailma Kergejõustikuliidu komisjoni liige) ja Keio Kuhi (Euroopa Korvpalliliidu juhatuse liige).

Märksõnad
Tagasi üles