Digikultuur. Mis on ühist kultuuril ja tehisintellektil?

Alicia Vikander 2014 aasta filmis «Ex Machina». FOTO: Kaader filmist

Tehisintellekti käsitatakse enamasti kategoorias «tööriistad», st tehisintellekt on midagi sellist, mida me saame kasutada oma seniste tegemiste toetamiseks või muutmiseks. Selline arusaam on asjakohane praeguse, nn kitsa tehisintellekti puhul, ent tuleviku laia tehisintellekti tuleks pigem mõista kategoorias «uustulnuk meie universumis».

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kujutame ette, et Maa poole on universumis teel mingi selgelt tehislik objekt, mida me läbi teleskoopide näeme, aga mille kohta suurt midagi ei tea. Võib oletada, et tegu on tulnukate või nende kätetööga. Sellises olukorras võib küll küsida, mida see tundmatu objekt – tuleviku tehisintellekt – võib teha meie senise ühiskonnakorralduse või kultuuriga, kuid vaevalt on see kõige pakilisem küsimus.

Eliezer Yudkowsky, kelle kirjutised mind ennast tehisintellekti teema juurde tõid, on analoogse situatsiooni kohta tabavalt kirjutanud: «Küsida üliintelligentsete masinate mõju kohta tööjõuturule on umbes sama, kui küsida, millist mõju avaldab Ameerika-Hiina kaubandussuhetele Kuu põrkumine Maaga.»

16.10.2020 19.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto