Koroonatestidest saab Eesti suurim riigihange läbi aegade

Koroonatestimine Synlabis. Mikrobioloog Andrio Lahesaare näitab proovide analüüsimise masinat.   FOTO: Mihkel Maripuu

Uuel aastal panustab riik koroonaviiruse analüüsidesse kuni 100 miljonit eurot. Selle töö tegija leidmiseks sulgus 14. oktoobril riigihange ning tulemusi peaks olema oodata paari nädala pärast. Sisuliselt on võitja juba teada: Synlab Eesti OÜ, kes koostöös Medicumiga sai testimishanke endale ka tänavu.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tippaegadel on Synlabi Tallinna laboris analüüsitud 45 000 proovi nädalas – praegu on tavaline 1500–2000 proovi päevas, nädalavahetustel poole vähem ning iga haigekassas kindlustatu antud proovi analüüsimise eest maksab riik Synlabile hinnakirja alusel 66 eurot. Ent suures osas tulevad proovid sisse hoopis Soomest, kus testidega seoses liigub rohkemgi raha. Soomes on riik testimiseks eraldanud raha 1,5 miljardit eurot, analüüsi väljamüügihind asjast huvitatud eratarbijale võib aga ulatuda 200–300 euroni.

«Kas usute, et tuleb majanduslikult hea aasta?» pärin Synlabi Põhjamaa operatsioonide tegevjuhilt Rainar Aamisepalt tagasihoidlikult.

«Ma usun, et tuleb jah,» vastab tema veelgi tagasihoidlikumalt. «Võrreldes paljude ettevõtetega on meil olnud võimalus osutada riigile ja Eesti inimestele teenust, mille osas meil on vaieldamatult kompetentsi.»

Me istume Synlabi Veerenni tänava peahoones seitsmendal korrusel. Koosolekulaual meie ees on küpsised ja kommid, mida saan nägu katva maski tõttu maitsta sama palju kui rebasele külla läinud kurg populaarses rahvaloos.

16.10.2020 19.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto