R, 9.12.2022

Eestlaste lemmikaktsiad: osta Teslat, müü Tallinna Sadamat

Liina Laks
, reporter
Eestlaste lemmikaktsiad: osta Teslat, müü Tallinna Sadamat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kolmanda kvartali jooksul Tesla aktsia hind kahekordistus, jõudes 430 dollari lähedale.
Kolmanda kvartali jooksul Tesla aktsia hind kahekordistus, jõudes 430 dollari lähedale. Foto: SMXRF/starmaxinc.com/Starmax/PA Images

Kolmas kvartal tõi investoritele ja kauplejatele üksjagu närvikõdi: kui suvistel kuudel tõusid USA indeksid nii kiiresti, et ei jõudnud enam järgegi pidada, siis september tõi kaasa languspäevi. Tänaseks võivad kergemalt hingata suuremate tehnoloogiaaktsiate omanikud.

Eesti investorite seas osutusid populaarseks aktsiad, millest kvartali jooksul rohkem juttu oli, suuri üllatajaid leiab nimekirjast vähem.

LHV teatas, et nende klientide seas oli kolmanda kvartali jooksul enim kaubeldud aktsiaks elektriautotootja Tesla, mis augustikuus aktsia lõhki lõi, nii et ühest aktsiast sai viis. Kolmanda kvartali jooksul Tesla aktsia hind kahekordistus, jõudes 430 dollari lähedale. Tänaseks on aktsia veel kümmekond dollarit kallim. Ettevõte teatas septembris, et tahab hankida viis miljardit dollarit lisakapitali.

Swedbankis oli kolmanda kvartali enim ostetud aktsia hoopis Tesla suur konkurent, Hiina elektriautotootja Nio. Kui Tesla aktsia kahekordistus, siis Nio tegi veel suuremat sõitu: kui kvartali alguses sai aktsia kätte üheksa dollariga, siis kvartali lõpuks oli aktsia hind kerkinud 21 dollarile. Financial Times toob positiivse märgina esile Hiina autoturu taastumise ning elektriautodele peaks hoogu andma Pekingi poliitikute püüdlus, et 2025. aastaks oleks iga neljas müüdud auto elektrimootoriga. Tõsi, praegu on Hiina kõige populaarsem elektriauto Tesla Model 3.

Foto: Pm

Kodumaiselt börsilt jõudis enim kaubeldud aktsiate sekka Tallink, mis teatas kolmandas kvartalis suurkoondamisest. Aktsia kaupleb 0,64 euro juures. Kvartaliga on langust ligi 20 protsenti. Siiski näib Eesti investoritel aktsiasse usku olevat, Swed­banki andmetel oli Tallink nende klientide seas üks enim ostetud aktsiaid. Tõenäoliselt aitab Tallinki lootus, et kui juba riik firmat enam kui saja miljoniga toetanud on, siis ega tal enam põhja minna lasta ja edasi saab ainult paremaks minna. Lisaks aitavad Baltikumi aktsiate jõudmist Swedbanki-LHV enim kaubeldud väärtpaberite hulka aastapäevad tagasi tehtud muudatused, mille järgi kummaski pangas Balti aktsiatele tehingu- ega hoidmistasusid ei rakendata.

Eesti aktsiatest oli LHVs populaarne ka Coop Panga väärtpaber, LHV panga enda aktsia jäi sedapuhku lemmikute seast välja. Swedbank teatas aga, et kõige enam tahtsid nende kliendid lõppenud kvartalis lahti saada Tallinna Sadama aktsiast, mida müüdi mühinal. Samuti loobuti suurelt Soome Fortumi ning Bolti konkurendi Uberi väärtpaberitest. Ostupoolelt oli kuum kaup lisaks Niole Norra naftafirma Equinor ning vana tuntud Tesla.

Börsidel algas käesoleva nädalaga tulemuste hooaeg: ettevõtted üle maailma näitavad, kui hästi suutsid nad (valdavalt) kevadisest august välja ronida. Sel nädalal teevad otsa lahti USA suurpangad. Eestis avas tulemuste hooaja Tallinna Kaubamaja, kes teatas kasvavast müügitulust, kuid kasum pisut kahanes.

Harilikult võib tulemuste teatamise ajal aktsia liikumises suuremaid jõnkse sisse tulla. Nasdaqi andmeil oodatakse üldjoontes, et kolmandas kvartalis langes S&P 500 kuuluvate ettevõtete kasum keskmiselt 23 protsenti, mis on veidi parem kui teise kvartali 26-protsendine langus. Müügitulu langus jääb kolme protsendi juurde. Kõige valusamini on kukkunud transpordi- ja energiasektori tulud, paremini on vastu pidanud kommunaalteenuste ja tehnoloogiasektori tulud, siin jääb langus keskmiselt paari protsendi juurde. Nasdaq kirjutab, et analüütikud ootavad järgmisel aastal tulude 25-protsendilist kasvu, aga ka siis jäävad näitajad tugeva 2019. aasta omadele alla.

Märksõnad
Tagasi üles