Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.10.2020
Eesti Kersti Kaljulaid: Eesti inimesed väärivad paremat (58) Mart Helme öeldu vallandas tõlgendustelaviini (45) Meeleavaldaja: mulle ei meeldi sõna «võitlema», tahan lihtsalt elada õigusriigis (17) Eesti lühiuudised Valgevene: seda julmust enam ära ei silu – muutus peab tulema (3) VIDEO ⟩ Henning Witte Estonia hukust: see ei olnud õnnetus, see oli massimõrv (3) Korba küla elanikud valutavad südant uue viadukti pärast (2) Valesti pargitud elektritõukerattad ohustavad vaegnägijaid (1) Majandus Tallinki hinnatõus vihastab tööstureid (3) Väino Kaldoja elutöö hind oli üle 50 miljoni Majanduse lühiuudised Mees pettis riigilt miljardeid – siis tuli maksuamet (1) Välismaa Euroopa vajub koroonasohu (3) KOMMENTAAR ⟩ Kolme mere algatus avab Eesti välispoliitikas vana arutelu uue peatüki Entsüklikas näeb paavsti Kadrioru-kõne mõtteid Prantsuse õpetaja tapja soovis Muhamedi eest kättemaksu (2) Arvamus Juhtkiri ⟩ Mis saab õpetajatest? (4) Erik Aru: miks Trump seekord (vist) kaotab (3) Andres Herkel: Hiina uus rahvuspoliitika (3) Gea Kangilaski: mõeldes abielule (2) Nele Peil: mida õppis kaubandus kevadises koroonakriisis Sergei Metlev: tagasi koju, läände (1) Vladimir Juškin: kes tuleb välja Sotši udust? (1) HARIDUS ⟩ Olev Must: Eesti õpilast ei rahulda liiglihtne läbipääs HARIDUS ⟩ Mihkel Kunnus: orjarahvast kasvavad õpihiired (1) HARIDUS ⟩ Toomas Liivamägi: kuiv oivikõpetaja pole parim aineseletaja (1) Kultuur Ülitundlik ja sügavaid hingekeeli puudutav muusika «Antarktika 200» pakkus elamust hakitult «Tärkav.VaskID» esitles verivärsket puhkpillimuusikat 7-tunnine filmielamus: kõik teed viivad eikuhugi Sport Prantsusmaal triumfeerinud Kanepi uuendas Eesti rekordit Rekordnumbreid nihutanud Nurme võtab sihikule järgmisegi Loskutovi tippmargi Tippmarki parandanud Kiibus: võib öelda, et lühikava oli peaaegu ideaalne Spordi lühiuudised Eestist pärit hokimees viskas KHLis värava Kanter soovib Eesti spordisüsteemis juurutada uusi põhimõtteid (1) Tartu Armas Riives: häid terapeute tuleb tikutulega otsida Kiri: kes peaks aitama päikesepoissi? Madis Vasser: Tartu kliimakaval napib ambitsioonikust Nutirakendus tutvustab linna ilukirjanduse kaudu Annelinna tervisekeskuses alustasid vastuvõttu ämmaemandad Tartu lühiuudised MIKS? ⟩ ....pole Vanemuise ja Ülikooli tänava ristis, Vanemuise alumise parkla ääres uuel mustal kahe haruga tänavavalgustuspostil lampe küljes? Ülejäänud postidel on ju lambid. Elu Sõna koguduse tühi koloss muutub mööblipoeks (1) Võitluslikud reketiduellid tõid tartlastele palju medaleid Kaotusega leppinud Bigbank Tartu ootab revanši End mustast august välja võidelnud naine aitab nüüd teisi (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vladimir Juškin: kes tuleb välja Sotši udust?

5 min lugemist
  • Moskva ei taha, et Smolenskist saab uus Brest
  • Lukašenka väljavahetamine on juba alguse saanud
  • Käimas on Valgevene varjatud okupeerimine
Balti Venemaa uuringute Keskuse direktor Vladimir Juškin. FOTO: SANDER ILVEST/PM/SCANPIX BALTICS

Kui Valgevene olukord destabiliseerub, siis on Venemaa sekkumine paratamatu, kirjutab Balti Venemaa Uuringute Keskuse direktor Vladimir Juškin.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Aljaksandr Lukašenka pidas 14. septembril Sotšis kõnelusi Vladimir Putiniga. Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov nimetas kõnelusi «konstruktiivseks, kauakestvaks (neli tundi) ja sisutihedaks. Presidendid arutasid sõjalisi, Valgevene põhiseadusliku reformi ja Covid-19 vaktsiini tarnimise küsimusi.» Lakooniline ja selge. Aga nagu teada, on see kõigest üks läbipaistmatu udu vorme.

Selle kohtumise fotod ujutasid üle terve maailma. Lukašenka oli pandud istuma madalasse (vastavalt Putini pikkusele) tugitooli. mis sundis teda käetoele naalduma, Putin ise istus talle iseloomulikus ülbes poosis. Peremees kõneles, paluja pani kirja. Žestide keel ei jätnud kahtlust, et Moskva võtab Lukašenka oma hoole alla. Aga nelja tundi vestlust ainuüksi fotodelt välja ei loe.

Kremli ees ei seisa kerge valik. Teha panus Lukašenkale tähendab toetada ebapopulaarset poliitikut ja režiimi, mis ei ole vastuvõetav paljudele Valgevene elanikele, sõltumata nende poliitilisest meelsusest. Loobumine Lukašenka toetamisest seaks aga löögi alla kahe riigi senised kokkulepped liitriigi ja Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni raames ja tooks kaasa lõimimisstrateegia kokkuvarisemise kogu nõukogudejärgses ruumis.

Kindralid, kes joonistavad sinise pliiatsiga nooli Putini ette asetatud kaardile, tõestavad, et Valgevene paikneb Euroopa tähtsaimal strateegilisel teljel – Berliini Moskvaga ühendaval teel. Mis tähendab, et Valgevene on NATO põhilöögi andmise suund, Ukraina ja Baltikum aga mõeldud tiiblöökide andmiseks. Isegi pelk teoreetiline võimalus, et Smolenskist võiks saada uus Brest, ei ole Moskvas paljudele mitte mingil juhul vastuvõetav. Pelgus sündmuste niisuguse arengu suhtes võib osutuda nii tugevaks, et Valgevene olukorra destabiliseerudes ja läänemeelsete jõudude võimule kerkides võib Venemaa vägede sisseviimine tunduda möödapääsmatu.

Kuid on olemas ka mõjuvõimas uue põlvkonna sõjalis-poliitiliste «internatsionalistide» rühm (strateegia ja tehnoloogia analüüsikeskus), kelle arutluskäik on teistsugune. Jah, ka nende arvates on Valgevene kui ette nihutatud kaitsepositsiooni olulisus tähtsaimal strateegilisel suunal erakordselt suur. Kuid uus sõda, kui see peaks puhkema, algab ja kulgeb vaevalt nii, nagu 1812, 1914 või 1941. aastal. Arvesse võtmata ei saa jätta sedagi, et kolmekümne nõukogudejärgse aastaga ei ole mitte ainult Valgevene eliit, vaid ka suur osa ühiskonnast saanud suhu iseseisvuse maigu, millest ei soovi kuidagi loobuda. Liitriik Venemaaga ei ole enamikule valgevenelastest just kuigi köitev. Seepärast on tarvis Venemaa ja Valgevene eriteenistuste tihedamat koostööd. Selle loogika järgi peavad vastastikuse koostöö peamised osalised olema julgeolekunõukogud, mitte aga kaitseministeeriumid või kindralstaabid.

Eeldatavasti just niisuguselt lähtekohalt on mõttekas Valgevene olukorra arengut käsitleda.

18. augusti õhtul saabus Minskisse Venemaa lennuk Tu-214VPU pardanumbriga RA-64523, mis Venemaa ekspertide andmeil kuulus föderaalse julgeolekuteenistuse eriotstarbelisele lennusalgale. Lühend VPU lennuki nimetuses tähendab lendavat juhtimispunkti. Minskis arvatakse, et selle pardal tulid kohale maapealse protestiliikumise juhtimise spetsialistid.

Moskva Carnegie keskuse direktor Dmitri Trenin arvab, et Moskva siht on pakkuda Valgevenele abi poliitilise kriisi ületamiseks põhiseadusliku võimuvahetuse kindlustamise teel. Kiiresti seda teha ei saa, sest see näeks välja Lukašenka edasi lükatud kukutamisena. Trenin usub, et umbes aasta pärast on Valgevenel uus põhiseadus ja selle põhjal korraldatakse valimised. Just siin peame sisse lülitama udutuled, et näha, mil moel lahendab Kreml äärmiselt delikaatse ülesande pidada ühtaegu Lukašenkaga dialoogi ja valmistada ette tema väljavahetamine.

17.10.2020 20.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto