Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.10.2020
Eesti Kersti Kaljulaid: Eesti inimesed väärivad paremat (58) Mart Helme öeldu vallandas tõlgendustelaviini (45) Meeleavaldaja: mulle ei meeldi sõna «võitlema», tahan lihtsalt elada õigusriigis (17) Eesti lühiuudised Valgevene: seda julmust enam ära ei silu – muutus peab tulema (3) VIDEO ⟩ Henning Witte Estonia hukust: see ei olnud õnnetus, see oli massimõrv (3) Korba küla elanikud valutavad südant uue viadukti pärast (2) Valesti pargitud elektritõukerattad ohustavad vaegnägijaid (1) Majandus Tallinki hinnatõus vihastab tööstureid (3) Väino Kaldoja elutöö hind oli üle 50 miljoni Majanduse lühiuudised Mees pettis riigilt miljardeid – siis tuli maksuamet (1) Välismaa Euroopa vajub koroonasohu (3) KOMMENTAAR ⟩ Kolme mere algatus avab Eesti välispoliitikas vana arutelu uue peatüki Entsüklikas näeb paavsti Kadrioru-kõne mõtteid Prantsuse õpetaja tapja soovis Muhamedi eest kättemaksu (2) Arvamus Juhtkiri ⟩ Mis saab õpetajatest? (4) Erik Aru: miks Trump seekord (vist) kaotab (3) Andres Herkel: Hiina uus rahvuspoliitika (3) Gea Kangilaski: mõeldes abielule (2) Nele Peil: mida õppis kaubandus kevadises koroonakriisis Sergei Metlev: tagasi koju, läände (1) Vladimir Juškin: kes tuleb välja Sotši udust? (1) HARIDUS ⟩ Olev Must: Eesti õpilast ei rahulda liiglihtne läbipääs HARIDUS ⟩ Mihkel Kunnus: orjarahvast kasvavad õpihiired (1) HARIDUS ⟩ Toomas Liivamägi: kuiv oivikõpetaja pole parim aineseletaja (1) Kultuur Ülitundlik ja sügavaid hingekeeli puudutav muusika «Antarktika 200» pakkus elamust hakitult «Tärkav.VaskID» esitles verivärsket puhkpillimuusikat 7-tunnine filmielamus: kõik teed viivad eikuhugi Sport Prantsusmaal triumfeerinud Kanepi uuendas Eesti rekordit Rekordnumbreid nihutanud Nurme võtab sihikule järgmisegi Loskutovi tippmargi Tippmarki parandanud Kiibus: võib öelda, et lühikava oli peaaegu ideaalne Spordi lühiuudised Eestist pärit hokimees viskas KHLis värava Kanter soovib Eesti spordisüsteemis juurutada uusi põhimõtteid (1) Tartu Armas Riives: häid terapeute tuleb tikutulega otsida Kiri: kes peaks aitama päikesepoissi? Madis Vasser: Tartu kliimakaval napib ambitsioonikust Nutirakendus tutvustab linna ilukirjanduse kaudu Annelinna tervisekeskuses alustasid vastuvõttu ämmaemandad Tartu lühiuudised MIKS? ⟩ ....pole Vanemuise ja Ülikooli tänava ristis, Vanemuise alumise parkla ääres uuel mustal kahe haruga tänavavalgustuspostil lampe küljes? Ülejäänud postidel on ju lambid. Elu Sõna koguduse tühi koloss muutub mööblipoeks (1) Võitluslikud reketiduellid tõid tartlastele palju medaleid Kaotusega leppinud Bigbank Tartu ootab revanši End mustast august välja võidelnud naine aitab nüüd teisi (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri ⟩ Mis saab õpetajatest?

2 min lugemist
  • Õpetajate puudus ja kehv tase on üha suurenev probleem
  • Palk motiveeriks võimekamaid inimesi õpetajaks asuma
  • Õpetajate palga külmutamise otsus tuleb tagasi pöörata
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Tänase lehe Fookuse küljed keskenduvad PISA testile, mis on eestlaste seas haridusest rääkides tihti uhkusega keelel. On teada, et selles pingereas on meie põhikooliõpilased olnud maailmas väga kõrgetel kohtadel. Sama ei saa öelda aga Eesti õpetajaskonna kohta. Kui õpetajate hulga ja tasemega kohe midagi ette ei võeta, on juba lähemas tulevikus oodata kriisi kogu haridussüsteemis.

Luunja kooli direktor Toomas Liivamägi kirjutab oma kommentaaris, et PISAga samaväärses täiskasvanutele mõeldud testis on meie õpetajatel sama haridustasemega eakasaaslastest kehvemad tulemused. Eriti kurvastav on selle juures asjaolu, et nooremate õpetajate tase jääb alla ka vanemate kolleegide omale. Kui siia kõrvale võtta veel tõik, et järgmise kümne aasta jooksul vajab pool õpetajaskonnast väljavahetamist, kuna suur hulk õpetajatest läheb pensionile, on näha, et meie haridussüsteem pole jätkusuutlik.

Sellises olukorras on aga valitsuse poolt tulnud kahetsusväärne otsus – riigieelarve strateegias on õpetajate palgad järgmiseks neljaks aastaks külmutatud. Eesti Haridustöötajate Liidu juht Reemo Voltri mainis hiljuti saates «Otse Postimehest» teemat kommenteerides, et haridustöötajad on valmis selle vastu kasvõi tänavatele minema. Kui juba praeguste õpetajate tööd hoolimata suurest vajadusest ei väärtustata piisavalt, kust peaks siis juurde tulema need, kes vananevaid õpetajaid asendavad?

Palk ei ole küll ainus tegur, mis peaks inimesi õpetajaks saamisel innustama, kuid üsna suur tähtsus on sel siiski. Eriti kui meie eesmärk on lisaks õpetajate arvule ka nende kvaliteeti tõsta. Viimaste aastatega on õpetajaamet nii tänu palgatõusule, edukale propageerimisele (näiteks programmi «Noored kooli» raames) kui ka nendesamade heade PISA tulemuste tõttu muutunud prestiižsemaks ja kõrgkoolides on õpetajaks õppida soovivate inimeste arv kasvanud. Seega võiks noorte õpetajate tase lähiajal tõusta. Seda saavutust on aga lihtne nullida, kui riigi tugi ja signaal, et õpetajad on meile tähtsad, peaks kaduma.

Ootame valitsuselt meelekindlust õpetajate palkade külmutamise mõtlematu otsus tagasi pöörata, et meil oleks ka edaspidi hariduses tublisid tulemusi, mille üle ühiselt rõõmustada.

4

Loomulikult tõi koroona endaga kaasa keerulised ajad majanduses, aga kooliõpetajate palk ei ole küll see koht, mille arvelt kokku hoida. Eriti veel, kui paljudesse muudesse kohtadesse paistab laenuraha kõvasti jätkuvat. Kevadine koroonakriis sundis õpetajaid päevapealt oma töö digitaalplatvormidele üle viima ja vaatamata mõningatele tagasilöökidele saadi sellega siiski edukalt hakkama ning Eesti laste haridusse viiruse pärast lünka ei jäänud. Sellise suure töö eest vastata palkade külmutamisega nii mitmeks aastaks on väga hoolimatu tegu.

Meelekindlus pidi olema see, mida PISA testid just eriti hästi mõõdavad. Et tulevikus jätkuks meelekindlaid inimesi, kes leiavad endas kire ja soovi õpetajaameti kaudu oma teadmisi järgmistele põlvedele edasi anda, on tarvis järjepidevalt näidata, et õpetajate töö on riigile tähtis. Ootame valitsuselt sedasama meelekindlust õpetajate palkade külmutamise mõtlematu otsus tagasi pöörata, et meil oleks ka edaspidi hariduses tublisid tulemusi, mille üle ühiselt rõõmustada.

Seotud lood
17.10.2020 20.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto