Karmo Tüür: Lenini mausoleumi taaskasutus

Karmo Tüür. FOTO: Sander Ilvest / Postimees

Mida teha selle mausoleumiga, mis on Punasel väljakul aastaid toiminud ühe barbaarseima atraktsioonina? Selle küsimuse püstitas Venemaa arhitektide liit, võimalike lahenduste esitlemine peaks toimuma vähem kui kuu aja pärast, kirjutab poliitikaanalüütik Karmo Tüür.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Venemaa pealinna peaväljaku äärde on rajatud kummaline nekropol, mille keskne element on NSVL rajaja Vladimir Lenini maapinnast allapoole viidud, kuid seni matmata surnukeha. Seda võib vaadelda kummaliste religioossete tavade peegeldusena, kus võimsad säilmed on nii olulised, et loomulikult tekkinud mustal turul on võimalik soetada kümnete kaupa vajalike tegelaste sõrme- või varbaluid, mõnikord aga mitut sama seltsimehe kolpa.

Samas on omamoodi lummav vaadata, kuidas käredalt religioonivastane Lenin võeti taaskasutusse, kujundamaks temast surmajärgselt religioosset sümbolit, mille ümber ehitati Nõukogude Liidu nimelist kultuslikku projekti. Sellel projektil olid kõik religioonile omased sümbolid, alates pühakute piltidest (keskkomitee plakatid punanurkades) kuni punapastorite-politrukkideni.

19.10.2020 21.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto