L, 4.02.2023

Karmo Tüür: Lenini mausoleumi taaskasutus

Karmo Tüür
, kolumnist
Karmo Tüür: Lenini mausoleumi taaskasutus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Karmo Tüür.
Karmo Tüür. Foto: Sander Ilvest / Postimees

Mida teha selle mausoleumiga, mis on Punasel väljakul aastaid toiminud ühe barbaarseima atraktsioonina? Selle küsimuse püstitas Venemaa arhitektide liit, võimalike lahenduste esitlemine peaks toimuma vähem kui kuu aja pärast, kirjutab poliitikaanalüütik Karmo Tüür.

Venemaa pealinna peaväljaku äärde on rajatud kummaline nekropol, mille keskne element on NSVL rajaja Vladimir Lenini maapinnast allapoole viidud, kuid seni matmata surnukeha. Seda võib vaadelda kummaliste religioossete tavade peegeldusena, kus võimsad säilmed on nii olulised, et loomulikult tekkinud mustal turul on võimalik soetada kümnete kaupa vajalike tegelaste sõrme- või varbaluid, mõnikord aga mitut sama seltsimehe kolpa.

Samas on omamoodi lummav vaadata, kuidas käredalt religioonivastane Lenin võeti taaskasutusse, kujundamaks temast surmajärgselt religioosset sümbolit, mille ümber ehitati Nõukogude Liidu nimelist kultuslikku projekti. Sellel projektil olid kõik religioonile omased sümbolid, alates pühakute piltidest (keskkomitee plakatid punanurkades) kuni punapastorite-politrukkideni.

Märksõnad
Tagasi üles