N, 8.12.2022

Kohalikud bluusifännid salvestasid koos Oklahoma vanahärraga albumi

Janno Zõbin
, ajakirjanik
Kohalikud bluusifännid salvestasid koos Oklahoma vanahärraga albumi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jimmie Lawsoni (vasakul) ja Vilho Meieri koostöö on kestnud 2004. aastast alates, viimati esineti koos eelmisel nädalal Tartus Genialistide klubi laval.
Jimmie Lawsoni (vasakul) ja Vilho Meieri koostöö on kestnud 2004. aastast alates, viimati esineti koos eelmisel nädalal Tartus Genialistide klubi laval. Foto: Rainer Kratt

Tartu kitarrist Vilho Meier astus möödunud laupäeval Möku baari uksest sisse koos väärikas eas härraga, kel oli käes jalutuskepp ja peas valge kaabu.

Värvikas vanahärra oli Jimmie Lawson alias Bluesman. Tema nägemine Genialistide klubi alakorrusel tekitas uudishimu.

Pelk tunnike hiljem oli USAst Oklahomast pärit mustanahaline mees, endine Ameerika jalgpallur ja treener, juba klubi laval ja esitles koos bändiga Cathouse Radio, mille üks eestvedajaid on Meier, uut kauamängivat.

Lawson, otsetõlkes seaduse poeg, tunneb nii bluusi seaduspärasusi kui saladusi. Tema ja bänd andsid meeldejääva kontserdi, bluusimeloodiad kinnistusid ajju ja jäid kummitama kogu nädalavahetuseks.

Kadunud salm

Albumilt leiab kuus muusikute omaloomingulist pala, mis sündisid Tartu stuudiosessioonidel. Uus album valmis Vilho Meieri stuudios Slim Music. Selle A-poolel on Cathouse Radio ja Jimmie koostöös sündinud looming, B-poolel aga bluusikaverite salvestised 29. veebruaril Tallinnas Von Krahli baaris toimunud kontserdilt.

Plaadil teevad peale Cathouse Radio ja Lawsoni kaasa ka taustavokaali esitav Signe Hansen alias Sugar Pie ja Priit Sootla klahvpillidel ning kontserdisalvestistel veel Rene Allkivi. Album anti välja nii 12-tollise vinüülplaadi kui ka CD kujul, viimast aga on võimalik soetada vaid bändiliikmete enda käest.

«Jimmiega salvestamine oli mul esimene ja ilmselt ka viimane selline kogemus. Ta ütles, et tal on tekst olemas, aga tegelikult oli märkmikus kolm rida. Ja siis ta hakkas selle kolme reaga improviseerima. Ütlesin, et teeks selle esimese salmi uuesti, aga selgus, et seda esimest salmi enam pole,» meenutas Meier.

Tema sõnul on bluusis ja ka plaadil omajagu slängi, kuhu on sõnum peidetud ja mis omakorda nõuab vanahärra selgitusi. «Eks need tema tekstid räägivad ikka sellest, kuidas elus hakkama saada ja armastada. Lisaks on ta suur naljamees, osa tekste on väga riuklikud,» rääkis ta.

Unustamatu kogemus

Esimest korda nägi Meier Lawsonit esinemas 2001. aastal festivalil Augustibluus bändiga Crossfire.

«Ma olin lava ees hullumas ja ei osanud koos mängimisest unistadagi. Ma ei olnud kunagi näinud, et keegi niimoodi võiks bändi teha,» meenutas Vilho Meier, kes oli siis 18-aastane.

Kolme aasta pärast pääses ta esimest korda koos Lawsoniga lavale. Crossfire’s mänginud Ivar Puusepp oli noort kitarristi märganud ja kutsus teda bändi mängima. Sellest hetkest alates on Lawsoni ja Meieri teed muusikutena aeg-ajalt ikka ja jälle ristunud.

Ütlesin, et teeks selle esimese salmi uuesti, aga selgus, et seda esimest salmi enam pole, meenutas Cathouse Radio kitarrist Vilho Meier.

«Jimmie bändis on Eestis mänginud mitu põlvkonda väga erinevaid muusikuid,» tõdes Meier.

Lawson sündis 1941. aastal Oklahomas, värske albumi ilmumine tähistab tema 79. sünnipäeva.

Nooruses mängis Jimmie koolibändides trumme ning samal ajal tärkas ka tema teine armastus – spordi, täpsemalt Ameerika jalgpalli vastu. Lawsonist sai jalgpallur ja hiljem Ameerika jalgpalli treener, peatreeneri kutse saamiseks omandas ta ka vastava kraadi. Ta on leiba teeninud veel profipoksijana.

Pärast teenistust USA merejalaväes 1958–1960, kus ta ka sõjaväeorkestris trumme mängis, asus Lawson elama Los Angelesse.

Seal liikus Jimmie samades ringkondades, kus maailmakuulsad muusikud Little Willie John, Etta James, Bobby Bland alias Blue, James Brown, Little Milton, Johnny Taylor, Johnny Watson alias Guitar ja teised. 1987 kutsuti ta Soome treenima Ameerika jalgpalli klubi Rauma Admirals.

Lawson on Soome muusikuna risti ja põiki läbi tuuritanud, lisaks Eestile on ta mänginud ka Lätis ja Leedus. «Leedus organiseeriti talle saateks koguni terve orkester,» märkis Meier.

Cathouse Radio, kellega Lawson aeg-ajalt üles astub, loodi 2012. aastal. Aasta hiljem ilmus esimene singel «Next Big Thing» ja 2014 esimene täispikk stuudioalbum «It’s Gonna Be a Long Ride».

Bändi koosseisus mängivad peale Vilho Meieri veel Madis Fuchs basskitarril ja Andres Mikk trummidel. Suupilli mängib ja laulab Alar Kriisa, kes on Vilho Meieri kõrval teine bändi eestvedaja.

Jutukas mees

Eile pärastlõunal oli 79-aastane Jimmie Lawson telefonis väga jutukas. Ta selgitas pikalt ning põhjalikult Oklahoma ja Los Angelese muusikaklubide erinevusi rohkem kui pool sajandit tagasi, rääkis mustade muusika ajaloost ja paljust muustki.

Lawson meenutas, et ema pani teda klaverit mängima juba nelja-aastaselt. Spordihuvi ja armastust spordi vastu süstis aga rohkem perekonna meesliin.

Plaat

Albumi kaas
Albumi kaas Foto: Alar Kriisa
  • Jimmie «Bluesman» Lawson & Cathouse Radio
  • «Session in Tartu & Live at Von Krahl»
  • Slim Music Studio
Märksõnad
Tagasi üles