R, 9.12.2022

PRIA toetuse pärast kohtu all oleva Kajar Lemberi rajatud Vudila mängumaa sai rahasüsti EASilt

Eili Arula
, ajakirjanik
PRIA toetuse pärast kohtu all oleva Kajar Lemberi rajatud Vudila mängumaa sai rahasüsti EASilt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Kajar Lember.
Kajar Lember. Foto: Margus Ansu

Ehkki ettevõtja ja endine Tartu abilinnapea Kajar Lember on endiselt kohtu all süüdistatuna põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt (PRIA) toetuste välja petmises, andis ettevõtluse arendamise sihtasutus (EAS) hiljuti Lemberi rajatud Vudila mängumaale ligi 200 000 eurot toetust.

EASist augusti alguses eraldatud 20 000-eurose toetuse eest kavatseb Vudila koos oma panustatava 5000 euroga energiakulude vähendamiseks ehitada bistroohoone katusele päikesepargi. See peaks valmima tänavu jōuludeks.

EASist septembri lõpus saadud teise, 170 615-eurose turismiettevõtete ärimudelite rakendamise toetusega püstitatakse Vudila territooriumile uus turnimisatraktsioon – võrgupark, mis on kasutatav pea iga ilmaga, välja arvatud juhul, kui peaks paduvihma sadama.

Töö ja kohus lahus

Lisaks on kavas rajada Vudilasse laagrimajutus ning võimalused ööbida ka auto- ja haagissuvilaga matkajatel. Kokku saab järgmisel suvel Vudilas olema üle kümne väikese maja, kuhu mahub ööbima ligi 40 inimest.

Tavaliste puhkajate ja laagris olijatele lisaks on sihtrühmaks firmad, kellele pakutakse võimalusi üritusi korraldada, ning käiku lastakse ka kahepäevane külastuspakett. Sellise uuenduse tegemiseks kulub koos eelnimetatud toetusega 213 269 eurot.

Kajar Lember
Kajar Lember Foto: Margus Ansu

Kajar Lember märkis, et Vudilas on juba aastaid tagasi selgelt lahutatud pōhitegevus ehk mängumaa haldamine ja kinnisvaraline tegevus, sealhulgas ka kohtus käimine. «Osaühing Vudila Mängumaa tegutseb seal rentnikuna ning sel ei ole mingit otsest seost kohtuprotsessiga ning loodetavasti see ka kunagi enam Vudila igapäevategevust ei sega,» sõnas Lember. ​Ta lisas, et kriminaaluurimine ja sellele järgnenu halvas Vudila tegevuse aastateks, kõik laenukraanid keerati kinni.

«Mina jäin igapäevasest tegevusest kõrvale, sest muutusin ettevõttele segavaks faktoriks, mis takistas arengut,» sõnas Lember, kes 2016. aasta mais saadud kuriteokahtlustuse järel taandas end Vudila tegemistest, kuid liitus eelmisel aastal taas meeskonnaga ja töötab osalise koormusega arendusjuhina.

Kriisiga harjunud

Lisaks pooleliolevale kohtuprotsessile pidi Vudila juht Lember nagu teisedki turismiasutused taluma koroonaviiruse levikuga seotud piiranguid. Kevadel jäid ära kõik koolide väljasõidud mängumaale ning Vudila oli viirusepiirangute tõttu terve juuni suletud.

Tavalise aastaga võrreldes kaotas Vudila tänavu kolmandiku käibest. Samas ulatas riik suve hakul abikäe ning EASi kaudu sai mängumaa kriisiabi 50 000 eurot.

Lember sõnas, et on kriminaalasja ja kohtuprotsessi tõttu juba õppinud kriisis elama. «Koroona-aasta üleelamised on minu jaoks PRIA ja prokuratuuri aastatepikkuse terrori kōrval ausalt öeldes köki-möki,» ütles ta.

Prokuratuur süüdistab Kajar Lemberit ja veel kaheksat äriühingut ning üheksat eraisikut PRIA petmises kokku 1,8 miljoni euro ulatuses.

KOMMENTAAR

Monica Hankov, EASi toetuste keskuse direktor

EAS hindab ettevõtete tausta, mis hõlmab ka ettevõtte omanike ja juhtorganite tausta hindamist Äriregistri andmete järgi. Kajar Lember ei ole osaühingu Vudila Mängumaa omanik, samuti puudub Kajar Lemberil Vudila Mängumaaga viimastel aastatel seos.

Toetust saanud ettevõttel on maksuvõlg, kuid see on ajatatud. Arvestades ettevõtte majandustegevuse tulemit ja kriisiperioodi, ei saa ajatatud maksuvõlga pidada ettevõtte majandustegevusele kriitiliseks.

Ettevõtte ja kavandatava projekti hindamisel jõudis EAS seisukohani, et Vudila mängumaa küsitav toetus on põhjendatud ja vajalik turismiatraktsiooni edasiseks arenguks.

Turismitoetus Tartumaale

  • Vudila mängumaa energiakulude vähendamine 20 000 eurot
  • Vudila mängumaa ärimudeli arendamise toetamine 170 615 eurot ja 20 senti
  • Voronja galerii tegevuse arendamine aastaringseks 92 802 eurot ja 40 senti
  • Kabli Aida sündmuskeskuseks arendamise I etapp 7800 eurot
  • Antoniuse hotelli ja restorani suveterrass 20 000 eurot
Allikas: EAS
Märksõnad
Tagasi üles