USA süüdistab Google’it monopoli kuritarvitamises

Google’i kontorihoone Manhattanil New Yorgis.  FOTO: SPENCER PLATT/AFP

Kaks nädalat tagasi jõudsid USA kongressi saadikud lõpule 16 kuud kestnud tehnoloogiahiidude Amazoni, Apple’i, Google’i ja Facebooki uurimisega eesmärgiga vähendada hiidude turujõudu. Uurimine ei viinud just kuigi kaugele ning parlamendiliikmed jõudsid järeldusele, et tavalised monopolivastased seadused ei vasta tänapäeva väljakutsetele ning neis on vaja teha suuri parandusi.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuid ka USA justiitsministeerium uuris sama pika aja vältel iseseisvalt Google’i käitumist turul ning tuli hoopis järeldusele, et Google rikub monopolivastast seadust. Teisipäeval andis monopolivastase võitluse agentuur teada, et olemasolevast seadusest piisab Google’i monopoolse käitumise lõpetamiseks.

Ettevõte rikub seadust, kui kasutab piiravaid lepinguid oma domineeriva positsiooni kindlustamiseks, tõkestab vaba konkurentsi ning teeb seega kahju klientidele.

Kauaoodatud uurimistulemuste järgi süüdistab monopolivastase võitluse agentuur Google’it, Apple’it ja nende teisi suuri partnereid konkurentsi piiravate lepingute ja lepete sõlmimises. Apple, telekomioperaatorid ja mobiilitootjad on pannud klientidele vaikimisi esimeseks otsingumootoriks Google’i, kel on enam kui 80-protsendiline osa internetiotsingute turul.

See tähendab, et kui iPhone’i omanik otsib midagi telefonis oleva Safari brauserist, saab ta otsingutulemused ja reklaamid automaatselt Google’i otsingumootori kaudu.

21.10.2020 23.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto