Reservväelased on nördinud relvavenna solgutamise pärast Eestis

Eesti missioonisõdurite tõlk Afganistanis Omar õpib Tartu Ülikoolis ja saab ülikooli kinnitusel hästi hakkama. FOTO: Kristjan Teedema

Eesti väekontingendi tõlk Afganistanis Omar elab ja õpib Eestis tudengiviisaga, mis ametnike väitel keelab tal siin elatise teenimiseks töötada. Elamisrahata Omar kardab väljasaatmist Afganistani, kus tema elu oleks ohus. Omari toetavad Eesti relvavennad on nördinud, et Eesti riik on Omari väljapääsmatusse olukorda sulgenud. Viimastel andmetel püüdis Omar 26. oktoobril väljasaatmise otsuse kohta saada kohtult tühistamist ja niikauaks kui sellega tegeletakse, paluda õiguslikku kaitset. Kuid kohus saatis talle juba esmaspäeva õhtul teate, et seda ei juhtu. Omar on kutsutud teisipäeva hommikul PPAsse, kus arutatakse vaid tema Eestist väljasaatmise korraldust.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Basheer Ahmad Omarzai on 27-aastane Tartu Ülikooli poliitikateaduste magistrant, Afganistani noormees, kelle elu viis 2011. aastal Helmandi provintsis kokku eestlastega. Inglise keele oskajana oli ta aastatel 2011–2013 tõlgina meie missioonisõduritele väga vajalik.

Kui meie väekontingent koos Briti üksusega, mille koosseisus eestlased olid, 2013. aastal Afganistanist välja viidi, said paljud kohalikud teenindavad töötajad, sh tõlgid brittidega kaasa minna. See on vanal koloniaalriigil juba ammune traditsioon, et kohalikud, kellel on teeneid, pääsevad koos lahkuvate üksustega emamaale. Seda enam, et tagasipöördumine ei olnud võidukas ja võis eeldada kaastöötajate tagakiusamist ja ohtu nende elule.

22.10.2020 24.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto