Avaldusega soovitakse vastanduda ÜRO inimõiguste komiteele, mis käsitleb aborti inimõigusena rahvusvahelise õiguse mõistes. Üleeile virtuaalselt allkirjastatud Genfi konsensuse deklaratsioonis öeldakse, et selle osalised soovivad edendada naiste õigusi, kaitsta sündimata lapsi ja tugevdada perekonda ning leiavad, et abordiõigus on nende põhimõtetega vastuolus, vahendas Axios. «Puudub rahvusvaheline õigus abordile,» rõhutas Pompeo allkirjastamisel.
USA tervishoiu- ja teenindusminister Alex Azar lisas, et koalitsioon kavatseb võtta vastutusele rahvusvahelisi ühendusi.
Kriitikud tõstsid esile, et deklaratsiooni allkirjastamine just praegu saadab USA valimiste eel maailmale sõnumi, et president Donald Trumpi administratsioon püüab oma välispoliitikat juhtida sotsiaalselt konservatiivsemasse suunda ning sõlmida liitlassuhteid maailma liidritega, keda süüdistatakse inimõiguste rikkumises, kirjutasid Forbes ja The Washington Post.
Deklaratsiooni esitanud ja sellele alla kirjutanud riikidest valdavas osas on abordiõigus rangelt piiratud.
Euroopa riikidest liitusid deklaratsiooniga lisaks selle esitajale Ungarile Valgevene ja Poola, mille ülemkohus avas just üleeile tee abordiõiguse veelgi suuremale tõkestamisele. Allkirjastajate seas on aga ka näiteks Saudi Araabia, Bahrein, Araabia Ühendemiraadid, Iraak, Sudaan, Lõuna-Sudaan ja Liibüa.
Suur osa deklaratsioonile alla kirjutanud riikidest kuulub Georgetowni ülikooli naiste, rahu ja julgeoleku indeksi alusel maailma 20 kõige kehvema maa hulka, kus olla naine.