R, 3.02.2023

USA juhtimisel loodi abordiõigust vastustav liit

Berit Nuka
, toimetaja
USA juhtimisel loodi abordiõigust vastustav liit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Politseinikud püüdsid üleeile Poola ülemkohtu ees Varssavis eraldada abordivastaseid protestijaid ja naiste valikuvabadust toetavat meeleavaldajat, kes kandis plakatit «Me ei ole inkubaatorid».
Politseinikud püüdsid üleeile Poola ülemkohtu ees Varssavis eraldada abordivastaseid protestijaid ja naiste valikuvabadust toetavat meeleavaldajat, kes kandis plakatit «Me ei ole inkubaatorid». Foto: WOJTEK RADWANSKI/AFP/Scanpix

Välisminister Mike Pompeo eestvedamisel esitasid Ameerika Ühendriigid koos Brasiilia, Egiptuse, Ungari, Indoneesia ja Ugandaga rahvusvahelise abordivastase deklaratsiooni, millele on peale juhtriikide alla kirjutanud veel 26 valdavalt autoritaarset või puuduliku demokraatiaga maad.

Avaldusega soovitakse vastanduda ÜRO inimõiguste komiteele, mis käsitleb aborti inimõigusena rahvusvahelise õiguse mõistes. Üleeile virtuaalselt allkirjastatud Genfi konsensuse deklaratsioonis öeldakse, et selle osalised soovivad edendada naiste õigusi, kaitsta sündimata lapsi ja tugevdada perekonda ning leiavad, et abordiõigus on nende põhimõtetega vastuolus, vahendas Axios. «Puudub rahvusvaheline õigus abordile,» rõhutas Pompeo allkirjastamisel.

USA tervishoiu- ja teenindusminister Alex Azar lisas, et koalitsioon kavatseb võtta vastutusele rahvusvahelisi ühendusi.

Kriitikud tõstsid esile, et deklaratsiooni allkirjastamine just praegu saadab USA valimiste eel maailmale sõnumi, et president Donald Trumpi administratsioon püüab oma välispoliitikat juhtida sotsiaalselt konservatiivsemasse suunda ning sõlmida liitlassuhteid maailma liidritega, keda süüdistatakse inimõiguste rikkumises, kirjutasid Forbes ja The Washington Post.

Deklaratsiooni esitanud ja sellele alla kirjutanud riikidest valdavas osas on abordiõigus rangelt piiratud.

Euroopa riikidest liitusid deklaratsiooniga lisaks selle esitajale Ungarile Valgevene ja Poola, mille ülemkohus avas just üleeile tee abordiõiguse veelgi suuremale tõkestamisele. Allkirjastajate seas on aga ka näiteks Saudi Araabia, Bahrein, Araabia Ühendemiraadid, Iraak, Sudaan, Lõuna-Su­daan ja Liibüa.

Suur osa deklaratsioonile alla kirjutanud riikidest kuulub Georgetowni ülikooli naiste, rahu ja julgeoleku indeksi alusel maailma 20 kõige kehvema maa hulka, kus olla naine.

Märksõnad
Tagasi üles