Kristi Raik: kas vaba maailm saab jälle juhi?

Kristi Raik. FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Vaba maailma liidri koht on Donald Trumpi ajal jäänud tühjaks, kirjutab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse Eesti välispoliitika instituudi direktor Kristi Raik.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Viimased aastad on olnud läänelike väärtushinnangute ja reeglitel põhineva maailmakorra languse aeg. Liitlassuhted ja rahvusvahelised institutsioonid on muutunud hapramaks, õiguse ja jõu vaheline tasakaal maailmapoliitikas on nihkunud viimase kasuks. Kasvanud on lõhed lääne demokraatlike ühiskondade sees, mida näeme Eestis, Poolas, USAs, Suurbritannias ja mujal. Näiteks on USAs viimaste aastakümnete jooksul tundvalt vähenenud abiellumine n-ö üle parteijoonte ehk demokraatliku ja vabariikliku partei toetajate vahel. Kahe erakonna suhtlus on muutunud nii mürgiseks, et see püütakse pereringist väljas hoida.

Eks seda ole tunda ka Eestis, et poliitilised lahkarvamused tekitavad üha enam pingeid mitte ainult avalikus ruumis, vaid ka perekondlikel koosviibimistel. Samasooliste abielu teema võiks ju mahtuda tavapärase poliitilise debati raamesse, kus erinevate arvamuste kokkupõrked on normaalsed. Aga kui üks poliitiline jõud vähemuste vastu vaenu õhutab ja neile ust näitab, lööb demokraatliku poliitika ja õigusriigi raamistik ohtlikult kõikuma ja vastandumine võtab võimust ühisosa hoidmise üle. Meilegi levinud trumpilik poliitika toitub vastandumistest ja valab konfliktide puhul õli tulle.

26.10.2020 28.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto