TERVISHOID ⟩ Janika Kõrv: Eesti insuldiravi kasvas Euroopa meistriks

Tartu Ülikooli kliinilise neuroloogia professor ja kliinikumi insuldikeskuse juhataja Janika Kõrv. FOTO: Tartu Ülikool

Tänapäeval lahustatakse Tartu Ülikooli kliinikumis trombe kolmandikul isheemilise insuldiga ehk ajuinfarktiga patsientidest. Kas sekkumise lagi on kätte jõudnud, näitab aeg, kirjutab insuldikeskuse juhataja Janika Kõrv.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tartu Ülikooli kliinikumi närvikliinikus tehti esimene trombolüüs 2003. aastal, kuid esimestel aastatel raviti uutmoodi vaid üksikuid haigeid. Sel oli mitu põhjust. Esiteks lubasid juhised arstidel tookord trombe lahustada vaid kolme tunni jooksul nende tekkimisest. Teiseks, elanikkond ei teadnud insuldist suurt midagi. Ka kiirabile ei olnud insuldisaanute haiglasse toomine prioriteet. Tol ajal kiirustati südameinfarkti- ja traumakutsetega.

Alates 2008. aastast asuti üle Eesti praktikat muutma deviisi all «aeg on aju»: mida varem verevool ajus taastada, seda tõenäolisemalt inimene paraneb. Neuroloogid koolitasid kolleege EMOdes ja kiirabis, elanikkonnale tehti teavituskampaaniaid.

Ülikooli kliinikumis paranes insuldiravi operatiivsus veelgi, kui närvikliinik kolis vanast majast aadressil Puusepa 2 uude Maarjamõisa haigla hoonesse, EMOga ühte majja. Arstid pääsesid osakondade vahel kiiremini liikuma ja ammu ei oota ükski insuldipatsient arsti saabumist, vaid neuroloog on EMOs valmis, kui haige kiirabiga kohale jõuab.

27.10.2020 29.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto