E, 27.06.2022

TERVISHOID ⟩ Janika Kõrv: Eesti insuldiravi kasvas Euroopa meistriks

Janika Kõrv
, Tartu Ülikooli kliinilise neuroloogia professor ja kliinikumi insuldikeskuse juhataja
Janika Kõrv: Eesti insuldiravi kasvas Euroopa meistriks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Tartu Ülikooli kliinilise neuroloogia professor ja kliinikumi insuldikeskuse juhataja Janika Kõrv.
Tartu Ülikooli kliinilise neuroloogia professor ja kliinikumi insuldikeskuse juhataja Janika Kõrv. Foto: Tartu Ülikool

Tänapäeval lahustatakse Tartu Ülikooli kliinikumis trombe kolmandikul isheemilise insuldiga ehk ajuinfarktiga patsientidest. Kas sekkumise lagi on kätte jõudnud, näitab aeg, kirjutab insuldikeskuse juhataja Janika Kõrv.

Tartu Ülikooli kliinikumi närvikliinikus tehti esimene trombolüüs 2003. aastal, kuid esimestel aastatel raviti uutmoodi vaid üksikuid haigeid. Sel oli mitu põhjust. Esiteks lubasid juhised arstidel tookord trombe lahustada vaid kolme tunni jooksul nende tekkimisest. Teiseks, elanikkond ei teadnud insuldist suurt midagi. Ka kiirabile ei olnud insuldisaanute haiglasse toomine prioriteet. Tol ajal kiirustati südameinfarkti- ja traumakutsetega.

Alates 2008. aastast asuti üle Eesti praktikat muutma deviisi all «aeg on aju»: mida varem verevool ajus taastada, seda tõenäolisemalt inimene paraneb. Neuroloogid koolitasid kolleege EMOdes ja kiirabis, elanikkonnale tehti teavituskampaaniaid.

Ülikooli kliinikumis paranes insuldiravi operatiivsus veelgi, kui närvikliinik kolis vanast majast aadressil Puusepa 2 uude Maarjamõisa haigla hoonesse, EMOga ühte majja. Arstid pääsesid osakondade vahel kiiremini liikuma ja ammu ei oota ükski insuldipatsient arsti saabumist, vaid neuroloog on EMOs valmis, kui haige kiirabiga kohale jõuab.

Märksõnad
Tagasi üles