E, 27.06.2022

Kohalik vaade ⟩ Valitsuse kehtestatud uued piirangud läitsid Itaalias vihaleegi

Javier Brandoli
, ajakirjanik
Valitsuse kehtestatud uued piirangud läitsid Itaalias vihaleegi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Meeleavaldajad hoiavad plakatit, mis ütleb, et peaministri nädalavahetusel välja antud dekreet jätab inimesed korraga surema nii Covid-19 kui ka nälja tõttu. 
Meeleavaldajad hoiavad plakatit, mis ütleb, et peaministri nädalavahetusel välja antud dekreet jätab inimesed korraga surema nii Covid-19 kui ka nälja tõttu. Foto: Esposito/Giacomino/zumapress.com/Scanpix

Praegu pole Itaalias loota samasugust koroonarahu nagu kevadel – inimesed kogu riigis on astunud vastu valitsuse uutele viiruse leviku piiramise meetmetele.

Rüüstamisi ja kokkupõrkeid politseiga Torinos, Napolis, Milanos ja Roomas veavad noorte huligaanide jõugud, kes on seotud paremäärmuslastega. Kuigi jäädvustused rahutustest on šokeerivad, tekitavad riigi stabiilsuse ja valitsuse toetuse seisukohast veelgi enam muret rahumeelsed protestid väikestes ja unistes linnakestes, nagu Treviso, Trieste, Forlì ja Lecce, kus sajad kodanikud palusid võimudelt, et üleeile kehtima hakanud uued reeglid tühistataks.

Asjaolu, et piirangute vastu on kümned tuhanded inimesed, kes ei süüta prügikaste ega lõhu poeaknaid, sunnib avalikkuse toetust kaotavaid poliitikuid tegudele. Opositsiooniparteid on juba asunud kritiseerima kehtestatud meetmeid ja toetama üha suuremas osas rahvas pead tõstvat viha.

«Me uurime koos oma linnapeadega, kuidas esitada kaebusi meetmete vastu,» lausus suurima opositsioonipartei Liiga juht Matteo Salvini.

Kevadel maksis valitsusele vastandumine Liigale kaheksa protsendipunkti jagu toetust – keset dramaatilist olukorda nägid paljud itaallased Salvini sõnades soovi kasu lõigata, kuid nüüdses kasvava rahulolematuse atmosfääris võib tal olla võimalik võita rohkelt hääli.

Vaesusega nakatumine hirmutab

Märtsis levis koroonaviirus üle kogu Euroopa ning selle alguspunktiks näis olevat Itaalia. Nüüd võib Itaaliast saada taas ühe viiruse algkolle. Just siit võib alata rahutuste laine ja see võib olla esimene koht, kus inimesed tulevad tänavale, sest nende ees seisab hirmutav väljavaade: nakatuda vaesusega, mis ähvardab osutuda sama surmavaks kui Covid-19.

«Ma ei suuda maksta ei võlgu ega palku. Ma panen uksed kinni. Valitsus ei saa meid põlvili suruda, Itaalia on teel p***e,» teatab 70-aastane mees, kes peab Roomas pitsarestorani.

Märksõnad
Tagasi üles