K, 27.09.2023

Tiia Lister: nõiaring õpetaja elukutse ümber

Tiia Lister
, hariduspsühholoog
Facebook
Comments 8
Hariduspsühholoog Tiia Lister.
Hariduspsühholoog Tiia Lister. Foto: Erakogu

Kriisi põhisisu Eesti hariduselus on valdavalt olnud tabuteema, kuigi kriisist on räägitud aastakümneid. Sõna pole võtnud veel põhikooliõpetajad, kuigi just neil on kõige raskem, kirjutab hariduspsühholoog Tiia Lister.

«Tormisõlm» on just põhikoolis: õpetaja abitus toimetulekul keeruliste klassidega, erivajadustega lapsed, rahulolematud vanemad, varjatud kiusamine ja õpetaja üksindus ilma püsiva toetuseta tugimeeskonna poolt, sest paljudes koolides seda polegi. Ükski raha seda töötingimuste raskust enam kinni ei maksa.

Leevenduseks on räägitud suurepärastest PISA-tulemustest või tehtud mõni uus arengustsenaarium, et pilgud mujale suunata või anda lootust kriisi lahenemiseks. Palgateemat pole poliitikutel olnud raske summutada – raha ei ole ja õpetaja elab maapiirkondades paremini kui teised. Pealegi on koole, eriti eliitkoole, kelle mainet lihtsalt ei saa kriitikaga kahjustada. Selle tõttu on ka ajakirjanduses kirjutatud enamasti «töövõitudest», mitte sisulistest raskustest koolianalüüsi tulemuste järel.

Facebook
Comments 8

Märksõnad

Tagasi üles