K, 30.11.2022

Jürgen Ligi: erakond Helme unistuste riik

Jürgen Ligi
, riigikogu liige (Reformierakond)
Jürgen Ligi: erakond Helme unistuste riik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 45
Jürgen Ligi
Jürgen Ligi Foto: Madis Veltman

Lääs ja Eesti on ametlikult ja südames Ukraina poolel, Helmed aga sekundeerivad valitsusparteide heakskiidul Venemaale, kirjutab Riigikogu liige Jürgen Ligi (RE). 

Poliitika saaks ausam, kui seal kehtiks õigus vabale sõnale ning arusaamatuste korral ära- ja ülekuulamisele. See kehtib ka pere­kond Helme kohta. Alatasa selguks siis, et sõna on kontekstist välja rebitud, nagu ütles ka me ­siseminister, või on lihtsalt vääriti mõistetud. Võimalus selgitada hoiaks ära poliitikute silmakirjalikkuse ja vale ning asjatu hukkamõistu sõnavõttude peale. Ka Helmete puhul rebitakse sõnu kontekstist välja, ent ­nende puhul paraku on asi selle poolest teisiti, et kontekstis on nad üle kuulates esialgu arvatust hullemad.

Deutsche Welle intervjuu oli parteile ja valitsusele kokkuvõttes õnnestumine, sest pea kogu tähelepanu sai üksik lausejupp ja ­pingutuste tulemusena isegi ainult üks käände­lõpp ühes seisukohas, milles pole uudist. Polnud ju avastus, et Helmed püsivad poliitikas püsti seksuaalvähemuste najal. On hoopis üllatus, et tema sedavõrd mitmekesine geopoliitiline komplekt taandati nii üksikuks küsimuseks. Ei ole tegelikult mingit vahet, kas Mart Helme saatis kedagi jooksma Rootsi või soovitas püsida Rootsis, tähtis on, et Eesti Vabariigi siseminister tõmbas kõiges võimalikus selget piiri Eesti ja patuse lääne vahele, täpselt nagu seda teeb Putin ja tegi Nõukogude Liit.

Eesti kuuluvuse küsimuse pisendamine seksuaalse kuuluvuse küsimusele sobis kõigile valitsejatele imehästi: ühtki toetajat ei kaotatud ja olemasolevaid kinnistati. Potentsiaalset kandepinda saadi isegi juurde keskmise kodaniku arvel, kes ei samasta end vähemustega, ei taju ebasõbralikkuses tagakiusamist ja märkab selle asemel pigem vikerkaari ja samasooliste abielu seadustamise soovi, mille tõstsid nüüd üles aktivistid. Seda ju oligi valitsusele vaja, eriti ­referendumi kontekstis, et tõestada homode ja nende propaganda pugemist heterote teki alla.

Märksõnad
Tagasi üles