Eelnõu paneb andmeid koguma ja isikustab kõnekaardid

Samal ajal kui Euroopa Kohus keelas andmete laussalvestamise ära, arutatakse Eestis seadust, millega andmete kogumine laieneb ka interneti suhtlusrakendustele. FOTO: RT/imago images / Rene Traut

Samal ajal kui Euroopa Kohus keelas andmete laussalvestamise ära, arutatakse Eestis seadust, millega andmete kogumine laieneb ka interneti suhtlusrakendustele.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Vahepeal on valmis saanud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi elektroonilise side seaduse muutmise eelnõu, kust leiab siseministeeriumi ettepanekud hakata reguleerima seda, kuidas suhtlusplatvormid meie nn liiklusandmeid – kes kellega kus ja millal suhtles – koguma ja võimudele edastama peaksid. Kuigi seletuskirjas on öeldud, et muudatused tehakse Euroopa Liidu direktiivide ülevõtmiseks ja meil siin suurt valikut pole, on hulk eelnõupunkte siiski kodukootud.

Üks viimastel kuudel enim vaidlusi tekitanud eelnõupunkt näeb ette, et sõnumirakendused, nagu Skype, Viber ja teised, võrdsustatakse sisuliselt Telia ja muude mobiilioperaatoritega. Kõik, mida viimased tegema peavad, muutub nüüd sisuliselt kohustuslikuks ka Whatsappile ja Telegramile.

Õiguste kontekstis tähendab see, et kui politsei kohtu loaga küsib, peab Telia andma välja andmed, kes kellega millal ja kus rääkis – ning nüüd peaks seda hakkama tegema ka Skype. 

31.10.2020 03.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto