N, 8.12.2022

Ülle Harju: Eesti ahnus ja kolm muinasjuttu

Ülle Harju
, reporter
Ülle Harju: Eesti ahnus ja kolm muinasjuttu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 15
Ülle Harju.
Ülle Harju. Foto: Mihkel Maripuu

Eesti valitsus võtab hiigellaenu, kui teised riigid kärbivad eelarvet, kuigi ka neile on laenuraha odav ja kergesti kättesaadav, hoiatas hiljuti Eesti Panga endine president Ardo Hansson («Sõuame üksi vales suunas», PM 30.10.2020).

«Vaid mõne lühikese aastaga on kunagisest korras riigirahanduse etalonist saanud ilmselt kõige suurema struktuurse eelarvepuudujäägiga riik euroalal. Piltlikult öeldes muutub Eesti kunagiseks Kreekaks ja Kreeka kunagiseks Eestiks! See on iseenesest uskumatult kurb.»

Meeldetuletuseks: Euroopa Liit aitas tohutu laenuga jalule Kreeka, mis oli võlalõksu sattunud raha laiakslöömise, muuhulgas massiliselt surnutele pensioni maksmise tõttu. Miks meie ei võiks laenata, kui teised on laenates võitnud, õigustavad riigijuhid. Ilmselt rehkendades, et kui jamaks läheb, küll siis teised euroriigid ka Eestile appi tulevad, nagu Kreekale tuldi. Arvestamata aga, et Kreekaga on keskmisel eurooplasel emotsionaalne side kõvasti tugevam kui meie riigiga.

Selle peale tuli mulle meelde kolm muinasjuttu.

Varanduse ühe korraga ahnitsemisest räägib «Vaeslaps ja talutütar». Vaene tütarlaps vihtles saunas, kui saabus kuldtõllas vanapagan pojaga. Tütarlast meelitati kaasa, see aga kaebas, et pole riideid selga panna. Hiire õpetuse peale küsis ta riided ja ehted ühekaupa. Nende toomine võttis aega, laulis kukk ja põrgulised kadusid.

Ahne ahviv peretütar käratas aga õpetavale hiirele «Mis sa, mudanukk, seal pirised!» ja luges vanapaganale kõik soovid korraga ette. Silmapilk oli varandus kohal ning talutütart ootas ees põrguelu.

Ungari muinasjutus «Nõiutud paadimees» sai vaene mees rikkaks «laenu» abil – rikas vend laenas talle tüki sealiha, millega vaene mees põrgus lombaka kuradi käest kulda muneva kana, isekatva laudlina ja sõdureid täis seljakoti välja meelitas.

Põrgusse sai aga paadiga üle järve, sõudjaks oli äraneetud paadimees. Vaene kuulas taas nõu, seekord halli vanamehe oma, ja hüppas paadist kiirelt kaldale. Rikas vend tahtis liha­trikki kuradiga järele teha, kuid nõu ei kuulanud. Paadimees hüppas ise esimesena paadist välja ja lõi jalaga paati, nii et see järve keskele ujus ja rikka mehe äraneetud paadimeheks jättis...

Mõni muinasjutt on ahnitsejate suhtes täiesti halastamatu. Ühes muinasjutus kuulas noormees paadi all paharettide juttu pealt, sai teada, kuhu on rahapada maetud, kaevas selle välja ja sai rikkaks meheks. Teine mees ronis teda ahvides samuti paadi alla. Paharetid tulidki taas kokku. Ninamees teatas: «Eile kuulas üks mees paadi all meid pealt ja kaevas rahapaja välja. Vaatame, ehk on täna ka mõni mees paadi all, rebime ta tükkideks!»

Nii läheb nendega, kes loodavad rikkaks saada teisi ahvides.

Märksõnad
Tagasi üles