P, 29.01.2023

Kurismaa trammi-objekt võeti riikliku kaitse alla

Uwe Gnadenteich
, reporter
Kurismaa trammi-objekt võeti riikliku kaitse alla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Trammidepoo lähedal asuv Kaarel Kurismaa teos võeti riikliku kaitse alla.
Trammidepoo lähedal asuv Kaarel Kurismaa teos võeti riikliku kaitse alla. Foto: Andres Haabu

Kultuuriminister Tõnis Lukas kuulutas oma käskkirjaga kultuurimälestiseks Kaarel Kurismaa loodud Tallinna trammi-objekti. Installatsiooni «Tallinna trammi-objekt» mälestiseks tunnistamise ettepaneku tegi Temnikova & Kasela galerii 2019. aasta oktoobris. Ettepanekule oli lisatud põhjalik ülevaade objektist ja kaitse alla võtmise põhjendused.

Tallinna trammi-objekt on Eesti heli- ja kineetilise kunsti teerajaja Kaarel Kurismaa installatsioon, mis valmis 1993. aastal ning avati trammiliikluse 105. aastapäeval. Objekti üldine vorm on säilinud. Koostöös autoriga on muudetud algset värvilahendust. Originaalis sinipunavalgetes toonides telliskividest, betoonist ja metallist ehitatud teos värviti kunstniku kavandi järgi 2008. aastal sinikollaseks. Tööle annab kineetilise lisaväärtuse kuullaagritele toetuv tuulelipp.

Teos asub oma algses asukohas Tallinna ajaloolise trammipargi esisel väljakul. Asukoht on linnaruumi arengut silmas pidades märgiline, sest sellel on seos ajaloolise trammipargiga. Selle tellija ja omanik on Tallinna linn.

Märksõnad
Tagasi üles