Saksamaa metssead panevad eestlasi vähem vorsti sööma

Eesti lihatööstusi mõjutab välismaise soodsa värske liha pakkumine omajagu. See tähendab, et vorsti ja viinerit süüakse vähem ning kohalike lihatööstuste müük on viimastel kuudel kehvem olnud. FOTO: Toomas Huik FOTO: Toomas Huik

Saksamaa metssigadeni jõudnud Aafrika seakatk alandab sealiha hinda üle maailma, ka meie poodides viimastel nädalatel näha olnud sooduspakkumised on just Saksamaa metsades toimuva tagajärg. Miks nii?

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui septembris avastati Saksamaal Aafrika seakatku haigestunud metssiga, sulges see päevapealt sakslastele suurima ekspordituru. Nimelt on Saksamaa Euroopa suurimaid sealihatootjaid ja -eksportijaid ning Hiinas süüakse maailma suurimaid sealihakoguseid. Nüüd jäi kogu seni Saksamaalt Hiina läinud liha Euroopasse ja sellele on vaja uut turgu. Loomulikult tõi see kaasa kokkuostuhinna languse.

Eesti ühe suurima sealihatootja Atria tegevjuht Olle Horm seletas, et üle Euroopa määrab sealiha hinna Saksamaa sealihabörsi hind, ka Eestis makstakse seakasvatajale sama hinda mis Saksamaal.

„See on ajalooliselt välja­kujunenud tava, et Eestis ja kogu Euroopas ostetakse kokku Saksa hinnaga. Selle hinna alusel toimuvad tehingud nii Poolas kui ka Eestis,” sõnas Horm.

HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere tõdes, et sealihahindu ilmestab suur kõikuvus, mis on viimasel paaril aastal tingitud seakatku levikust Euroopas ja Aasias. „2019. aastal ja 2020. aasta alguses olid kokkuostuhinnad kõrged, nüüd on vastupidine seis,” sõnas ta.

04.11.2020 06.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto