R, 29.09.2023

Pfizeri koroonavaktsiin võib jõuda kasutusse juba aasta lõpuks

Postimees
Facebook
Comments
Kui ravimiametid annavad sellele heakskiidu, võib Pfizeri vaktsiin kasutusse jõuda veel selle aasta lõpuks. Tegu on fotolavastusega. 
Kui ravimiametid annavad sellele heakskiidu, võib Pfizeri vaktsiin kasutusse jõuda veel selle aasta lõpuks. Tegu on fotolavastusega. Foto: DADO RUVIC/REUTERS/Scanpix

USA ravimifirma Pfizer ja Saksamaa biotehnoloogiaettevõtte BioNTech ühisarendatud koroonaviiruse vaktsiin on olnud käimasolevates kolmanda etapi katsetustes nakatumise ärahoidmisel 90 protsendi ulatuses tõhus ning kui ravimiametid annavad sellele heakskiidu, võib vaktsiin kasutusse jõuda veel selle aasta lõpuks.

Patsientide kaitse saavutati esialgsete tulemuste järgi seitse päeva pärast kahedoosilise vaktsiini teise doosi ja 28 päeva ­pärast esimese doosi manustamist.

Kokku on Pfizeri ja BioNTechi vaktsiinikatsetes osalenud 43 500 inimest, kuid kolmanda etapi uuring keskendus neist 94-le, kes said kaks doosi vaktsiini. Katseid on tehtud seni kuues riigis ning mingeid ohutusega seotud probleeme pole esile kerkinud.

«Minu jaoks on see parim võimalik tulemus,» ütles Financial Timesile BioNTechi kaas­asutaja ja tegevjuht Ugur Sahin. «Riski ja kasu tasakaal on selgelt kasu poole kaldu, see täidab kõik kriteeriumid kiireks edasiliikumiseks.»

Tema sõnul esitatakse vaktsiin võimudele erakorraliseks heakskiitmiseks juba lähinädalatel. Tegu oleks esimese vaktsiiniga, mis kasutab uudset ­mRNA-tehnoloogiat.

Pfizeri esimees ja peadirektor Albert Bourla ütles katsete viimases etapis saavutatud tulemust kommenteerides, et see on teadusele ja inimkonnale suurepärane päev.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles