K, 4.10.2023

Tõnis Saarts: juhterakonnad on kaotanud suuna

Tõnis Saarts
, Tallinna Ülikooli võrdleva poliitika dotsent
Facebook
Comments 11
Tõnis Saarts.
Tõnis Saarts. Foto: Eero Vabamägi

Mõlemad Eesti juhterakonnad – Keskerakond ja Reformierakond – on juba tükk aega kriisis ja see aina süveneb, kirjutab kolumnist Tõnis Saarts.

Kas Keskerakond ja Reformierakond väärivadki enam juhtpartei tiitlit, kui juba mõnda aega ei defineeri Eesti poliitika peamisi konfliktitelgi nemad, vaid nad lubavad seda teha EKRE-l? Kas ongi üldse tegemist maailmavaateliselt liberaalsete parteidega, kui sellistes võtmeküsimustes nagu vähemuste õigused ei söanda nad oma seisukohti julgelt väljendada? Kas me kujutame ette Keskerakonda, mis ühel päeval on kaotanud oma usutavuse venekeelsete eestkõnelejana? Ja Reformierakonda, kes uue, Euroopas pead tõstva riigikapitalismi laine all vankudes ei suuda enam otsustavalt seista turuvabaduste eest? Need on tõsised küsimused.

EKRE tulek on Eesti poliitika jõujooni ning alusloogikat tublisti raputanud, pannes mõlemad suurparteid järjest ebamugavamate valikute ette. Nad näivad kaotavat kontrolli ühiskonnale oluliste tuumkonfliktide defineerimise üle, tunduvad olevat seesmiselt maailmavaatelises segaduses ega suuda juba mõnda aega sõnastada Eestile uut sidusat tulevikunarratiivi.

Facebook
Comments 11

Märksõnad

Tagasi üles