P, 25.09.2022

Mikroplastifiltrid muutuvad pesumasinates kohustuslikuks

Ants Vill
, tehnikaajakirjanik
Mikroplastifiltrid muutuvad pesumasinates kohustuslikuks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Mikroplasti uurija Edgar Dusacre Prantsusmaa looderanniku liivarannal 2020. aasta augustis. Kui Prantsusmaal müüdavatel pesumasinatel saavad olema mikroplasti kinni pidavad filtrid, on seda ollust uurival Dusacre’il ka vähem uuritavat materjali.
Mikroplasti uurija Edgar Dusacre Prantsusmaa looderanniku liivarannal 2020. aasta augustis. Kui Prantsusmaal müüdavatel pesumasinatel saavad olema mikroplasti kinni pidavad filtrid, on seda ollust uurival Dusacre’il ka vähem uuritavat materjali. Foto: MEHDI FEDOUACH/AFP

Viie aasta pärast peavad kõik Prantsusmaal müüdavad pesumasinad olema varustatud pesuveest mikrokiude püüdvate filtritega, otsustasid Prantsuse seadusandjad.

Uuringud on näidanud, et iga pesukorraga uhutakse kanalisatsiooni keskmiselt miljon sünteetilistest kangastest eralduvat plastiosakest, mis satuvad looduskeskkonda ja sealt toitumise käigus veeloomadesse, edasi aga inimeste organismi. Stockholmi keskkonnakaitse agentuuri hinnangul satub rõivaste pesu käigus Euroopa Liidu riikides vette 16 000 – 41 000 tonni mikro­plasti aastas. Peenemad mikro­plastiosakesed on nanomeetrilises mõõtskaalas ning võivad tungida ka rakkudesse. Sellise saaste mõju tervisele pole praegu veel lõpuni teada.

Märksõnad
Tagasi üles