Rahvaküsitluse arendust rõhub ajapuudus

EKRE esimees Martin Helme (pildil paremal) ütles, et abielureferendumi mitte toimumine on välistatud, ning kui vaja, siis tehakse see ka paberi peal ära. FOTO: Mihkel Maripuu

Hoolimata sellest, et vabariigi valimiskomisjoni hinnangul pole rahvahääletust tehnilisel põhjusel võimalik esialgu kokku lepitud kuupäeval ehk tuleva aasta 25. aprillil korraldada, teatas valitsus eile, et see tuleb kokkulepitud ajal. Riigi valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe sõnul on sisuliselt küll võimalik uus valimiste infosüsteem selleks ajaks valmis saada, kuid see nõuab lisatööjõudu ja -raha.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Järgmisel aastal jõustub nimelt seadus, mille järgi kasutatakse valimistel edaspidi vaid elektroonilisi valimisnimekirju. See võimaldab inimestel hääletada sõltumatult elukohajärgsest valimisjaoskonnast ükskõik millises hääletamisruumis üle kogu Eesti. Elektroonilised valimisnimekirjad nõuavad aga uusi tarkvaraarendusi, mis pidid valmis saama kohalike omavalitsuste valimisteks. Samal ajal pidi toimuma ka abielureferendum, mis lükkus eelviimase valitsuskriisi tulemusena aprilli lõppu.

Peaminister Jüri Ratase sõnul tahetakse hoolimata plaanitavast tarkvaraarendusest korraldada rahvaküsitlus aprillis või hiljemalt mai keskel. ​Murekohtadega tegeletakse.

«See on koalitsioonileppe punkt ja loomulikult me tegeleme sellega,» kõneles Ratas eilsel pressikonverentsil. «Eeldab see kahte lugemist riigikogus. Viimastel päevadel on peamine fookus suunatud tehnilistele küsimustele: et valimised toimuks turvaliselt ja uus süsteem saaks piisavalt testitud.»

12.11.2020 14.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto