K, 29.03.2023

Meeleavaldaja tapmine tõi välja tuhanded valgevenelased

Meeleavaldaja tapmine tõi välja tuhanded valgevenelased
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Kümned inimesed panid lilli ja küünlaid Minski keskväljakule kohta, kus miilits kolmapäeval 31-aastase Roman Bandarenka vahistas ja viis teekonnale, mis lõppes meeleavaldaja surmaga. 
Kümned inimesed panid lilli ja küünlaid Minski keskväljakule kohta, kus miilits kolmapäeval 31-aastase Roman Bandarenka vahistas ja viis teekonnale, mis lõppes meeleavaldaja surmaga. Foto: Belapan/Reuters/Scanpix

Tuhanded meeleavaldajad tulid eile Valgevene pealinna Minski tänavaile, et protestida kunstniku ja opositsiooniaktivisti Roman Bandarenka tapmise pärast.

Rahvahulgad täitsid suuri peatänavaid ja moodustasid inimkette. Kümned inimesed panid lilli ja küünlaid Minski keskväljakule kohta, kus miilits kolmapäeval 31-aastase Bandarenka vahistas ja viis teekonnale, mis lõppes meeleavaldaja surmaga.

Üle Minski lasid inimesed tapetud opositsiooniaktivisti mälestuseks autosignaale ja näitasid oma meelsuse avaldamiseks sõrmedega võidule viitavat V-tähte. Proteste toimus ka ülejäänud Valgevenes.

EL hoiatas eile, et Minski võimuritele võidakse kehtestada uusi sanktsioone, ning mõistis hukka opositsiooniaktivisti tapmise. «See on Valgevene võimude tegevuse ennekuulmatu ja häbiväärne tulemus,» kommenteeris ELi kõrge esindaja kõneisik Peter Stano.

Kunstnik ja endine sõjaväelane Bandarenka vahistati kolmapäeval pärast vaidlust Minski keskväljakul, mis on muutunud opositsiooni regulaarseks kohtumispaigaks. Tunnistajate sõnul tekkis vastasseis, kui meeleavaldajad riputasid välja opositsiooni sümboliks olevaid punavalgeid paelu ja erariides miilitsad neid eemaldasid.

Bandarenka tunnistati surnuks üleeile. Sellele järgnes pahameelepuhang Valgevene opositsioonis, kelle hinnangul vastutavad selle surma eest Lukašenka julgeolekuteenistused.

Stano sõnul suri Bandarenka Minski haiglas pärast mitu tundi kestnud operatsiooni kehavigastuste tagajärjel, mille põhjustasid erariides miilitsad.

Valgevene riikliku uurimiskomisjoni avalduse järgi oli Bandarenka ajal, kui miilits väljakule jõudis, juba vigastatud ja tal olid alkoholijoobe tunnused.

Märksõnad
Tagasi üles