P, 3.12.2023

Viljar Arakas: tuhanded turismitöötajad peavad leidma uue töö

Facebook
Comments 3
Eften Capitali juhi Viljar Arakase sõnul näeme pensionireformi varjukülgi paarikümne aasta pärast, mil pensionilemineja näeb, et tema pension on oluliselt madalam kui neil, kes säästmist jätkasid ja hakkab valjuhäälselt nõudma võrdseid pensione.
Eften Capitali juhi Viljar Arakase sõnul näeme pensionireformi varjukülgi paarikümne aasta pärast, mil pensionilemineja näeb, et tema pension on oluliselt madalam kui neil, kes säästmist jätkasid ja hakkab valjuhäälselt nõudma võrdseid pensione. Foto: Tairo Lutter / Postimees

Kinnisvaraettevõtja, Eften Capitali juht Viljar Arakas otsustas ajal, mil hotellides haigutab tühjus, investeerida südalinna Radissoni hotelli ümberehitamisse 20 miljonit eurot. «Kui öelda, et oleme surmkindlad ja ühtegi kõhklust ei ole, siis oleks see vale,» tunnistas kogenud ettevõtja Kuku raadio saates «Majandusruum».

Efteni fookus on seni olnud ärikinnisvara: hotellid, kaubanduspinnad, büroohooned. Miks tegite järsu pöörde ja hakkasite üürimaju arendama (loe pikemalt lisaloost – toim)?

See pole tegelikult pööre, vaid lisanduv ärisuund. Täpsemalt samamoodi nagu Postimehe grupis eksisteerivad kõrvuti paberleht, televisioon ja raadio. Teisalt on õige, ärikinnisvara üürimine on väga ratsionaalne, isegi kalk Exceli-põhine tegevus. Üürikorterites on pehmeid väärtusi palju rohkem. Selle tarvis ehitame üles ka täiesti uue meeskonna.

Ärikinnisvara on kriisis kõvasti pihta saanud. Kui palju on teie hotellide ja büroode väärtus kukkunud?

See on hea küsimus. Vastuseid hetkel veel pole. Küll aga võib öelda, et brutaalselt on pihta saanud kõik see, mis puudutab turismindust. Kui palju elutöid on vanalinnas pankroti äärel või suisa pankrotis! Seda on kurb vaadata. Aga kui ettevõtja pikali lüüakse, tõuseb ta püsti nagu jonnipunn ja läheb uue projektiga edasi või teeb sama asja teistmoodi.

Ärikinnisvaras lõppes esimene laine alles septembris. Selleks ajaks olid kõik ajutised üürialandused lõppenud, uusi enam juurde ei küsitud. Inimesed tulid kontoritesse tagasi, kaubanduskeskuste käive olid eelmiste aastate tasemel, suvel isegi kõrgem. Kõik oli nagu taastunud. Novembris hakkas aga teine laine. Lätis ja Leedus on uued ranged piirangud peal. Aga õnneks on näha, et teise lainesse minnakse mõnevõrra rahulikumalt ja kogenumalt.

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles