E, 6.02.2023

Tõsielu spioonilugu paljastas Põhja-Korea keelatud relvatehingud

Margus Parts
, toimetaja
Tõsielu spioonilugu paljastas Põhja-Korea keelatud relvatehingud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Alejandro Cao de Benós (vasakul) ja Ulrich Larsen Korea Sõprusühingu kokkusaamisel kätlemas. 
Alejandro Cao de Benós (vasakul) ja Ulrich Larsen Korea Sõprusühingu kokkusaamisel kätlemas. Foto: Kuvatõmmis

Põhja-Korea võimude usalduse võitmine, salajased kohtumised relvakaubitsejatega ja Ugandasse relvatehase kavandamine on vaid osa sellest, mida sisaldas endise koka kümne aasta pikkune topeltelu Põhja-Koreaga seotud võrgustikes.

Kopenhaagenis kokana töötanud, kuid kroonilise haiguse tõttu valitsuse abirahast elav Ulrich Larsen hakkas huvituma Põhja-Koreast pärast Taani filmitegija Mads Brüggeri teose «Punane kabel» nägemist.

Larsen liitus Hispaanias tegutseva Korea Sõprusühinguga ja filmis sealseid kohtumisi, et pakkuda Brüggerile ideed vändata dokumentaalfilmile järg.

Asi jõudis aga «Punase kabeli» stiilis paroodiast palju kaugemale ja lõppes osalemisega salajases operatsioonis, millega paljastati Põhja-Korea rahvusvahelisi sanktsioone rikkuv tegevus.

Relvad ja uimastid

«Me kogusime tohutult materjali,» märkis Brügger filmi «Nuhk» («The Mole») esilinastuse järel Reutersile. Kokku võttis filmi kallal töötamine kümme aastat, paljud kaadrid on filmitud salaja.

Kogutud materjal kätkeb endas kõike alates Põhja-Korea relvakataloogidest kuni konkreetsete nimedeni Pyongyangi võimuladvikus, kes sanktsioonide rikkumise eest vastutavad.

Materjali hankimiseks pidi Larsen liituma esmalt Korea Sõprusühinguga, teeseldes Kim Jong-uni toetajat. Siis hakkas ta ühenduse ridades tõusma, kuni võitis viimaks ühinguga sidemetes olevate Põhja-Korea valitsusametnike usalduse.

Filmi üks kirevamaid karaktereid on Korea Sõprusühenduse asutaja ja president Alejandro Cao de Benós, keda maailm tunneb «Põhja-Korea väravavalvurina». Cao de Benós kiitleb filmis oma mõjuga Pyongyangis ja kannab aeg-ajalt Põhja-Korea sõjaväevormi.

Kui Larseni positsioon organisatsioonis oli kindel, tõi Brügger mängu endise Prantsuse leegionäri ja süüdimõistetud uimastikaubitseja Jim Latrache-Qvortrupi, kes kehastub rahvusvaheliseks relvadiileriks. Temaga võetakse ette reis Põhja-Koreasse, et seal võimalikke tehinguid arutada.

Märksõnad
Tagasi üles