R, 9.12.2022

Aina enam suvalisi inimesi jalutab ringi kaitseväe vormis

Andres Einmann
Aina enam suvalisi inimesi jalutab ringi kaitseväe vormis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaitseväelane. 
Kaitseväelane. Foto: Marianne Loorents

Kaitseministeeriumi andmetel on sagenenud juhtumid, kui tänaval jalutab kaitseväe vormis inimene, kuid jääb arusaamatuks, kas tegemist on kaitseväelase või tsiviilisikuga. Kaitseministeeriumi pressiesindaja Karin Kivipõld ütles, et sõjaväepolitsei on saanud politsei- ja piirivalveametilt päringuid olukordade kohta, kus inimene kannab kaitseväe vormiriietust, eesmärgiga tuvastada, kas tegemist on kaitseväelasega või mitte.

Kivipõllu sõnul on praegune puudulik regulatsioon põhjustanud probleeme. «Selliste situatsioonide esinemissagedus, kus tänavapildis on näha kaitseväe vormiriietuses või ka osalises vormiriietuses või sellele sarnanevas vormiriietuses isikuid, on tõusutrendis. Need juhtumid on teatud piirkondades iganädalased, et mitte öelda igapäevased,» ütles Kivipõld.

Kaitseministeerium algatas eelmisel nädalal kaitseväeteenistuse seaduse muutmise eelnõu, mis annaks sõjaväepolitseile õiguse kontrollida kaitseväe vormis või sellega äravahetamiseni sarnases rõivastuses inimeste tausta. Praegu on selline õigus ainult tavapolitseinikel.

Kaitseministeerium tõi probleemi illustreerimiseks juhtumi, kui 2019. aasta suurõppuse Kevadtorm ajal liikus selle piirkonnas isik, kes kandis kaitseväe tavavormi, kuid ei olnud kaitseväeteenistuses. Tema autos olid nähtaval kohal Vene Föderatsiooni lipp ja Georgi lint. Kui õppuste alal oma rutiinset tööd teinud sõjaväepolitsei patrull proovis isikut kõnetada, istus ta autosse ja sõitis minema.

«Kuna politseiametnikud ei saanud piisava kiirusega reageerida, jäi isik tuvastamata ning tema kavatsused välja selgitamata, kuid see tekitas arvestatava segaduse,» meenutas Kivipõld. 

Märksõnad
Tagasi üles