L, 28.01.2023

Katse tõestas, et igast maskist ei piisa

Marek Strandberg
, tehnoloogiatoimetaja
Katse tõestas, et igast maskist ei piisa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Heikki Junninen ja tema magistrant Nieves Maria Flores March maskide katsetamise seadme juures. Maskmeeskonna töös osalesid veel Kalju Tamme, Helina Lipp, Sander Mirme, Kristo Hõrrak ja Aare Luts.
Heikki Junninen ja tema magistrant Nieves Maria Flores March maskide katsetamise seadme juures. Maskmeeskonna töös osalesid veel Kalju Tamme, Helina Lipp, Sander Mirme, Kristo Hõrrak ja Aare Luts. Foto: Diana Veersalu

Oktoobris hakkas Tartu Ülikooli füüsikainstituut katsetama kaitsemaske, nii et igaüks võis oma maski neile saata. Nüüd on katse läbi ja selgunud, et vaid väike osa korduvkasutatavatest maskidest kaitseb viiruste vastu parimal moel, aga isegi sellisest maskist üksi ei piisa. Oluline on tagada siseruumides väga hea õhuvahetus.

Majandust mõjutab praegu enim see, kui tõhusalt õnnestub piirata viiruse levikut. Tartu Ülikoolis ning mujalgi maailmas tehtud uuringud ja kogemus näitavad, et vaid maskide kasutamisest ei pruugi piisata. Terviklik lahendus, mis hoiab ühiskonna avatuna ja majanduse toimimas, eeldab küll piisavalt tõhusaid maske, aga samuti väga head ruumide ventileerimist.

Riigijuhid innustavad inimesi maske kandma. Praegu pole enamat tahta võimalik, kuna osa õigusrahvast on veendunud, et maski kandmise kohustus põrmustaks vaat et terve põhiseaduse. Füüsika vastu siiski ei saa – maskid filtreerivad osakesi.

Märksõnad
Tagasi üles