Kristjan Järvan: pensionireform alles algab

Kristjan Järvan  FOTO: FOTO: TAIRO LUTTER

Pensioni II sammas on üks paljudest omataolistest ebaõnnestunud majanduseksperimentidest, kirjutab majandusanalüütik Kristjan Järvan.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pensioni II sammas ei ole ajaloos esimene majanduslik mõte, mis kõlab teoorias mõistlikuna, kuid praktikas avaldub mitte just kõige paremal viisil. Näitena võib tuua kullastandardi. Tundub ju hea mõte, et rahal oleks reaalne tagatis ja see ei põhineks ainult usul ja usaldusel. Kullastandardi pärssivat mõju majanduskasvule võis näha maailmasõdadevahelisel ajal. 1920ndatel võttis kullastandardi kasutusele Suurbritannia ning 30ndatel Prantsusmaa. Mõlemal riigil olid seejuures suured võlad ja kõrge inflatsioon.

Suurbritannia üritas pärast sõda kella tagasi pöörata ning kullastandard kehtestati sõjaeelse kursiga. See tähendas, et hindu tuli alla suruda, mis omakorda tähendas vähest raha hulka, eelarvepiiranguid, suurt tööpuudust ja laenukoormust. Prantsusmaa seevastu lasi kursi vabaks ning tänu kõrgele inflatsioonile vabanes kergelt laenukoormast. Kümnendi lõpuks oli Prantsusmaal Suurbritanniast väiksem võlg ning suurem majanduskasv võrreldes sõjaeelse ajaga.

18.11.2020 20.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto