Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.11.2020
Eesti 46-aastane narvalanna ei surnud Covid-19 tõttu (13) Teadlaste koroonamudelid kuulutavad kurja (51) Eesti lühiuudised Riigieelarve vahefiniš: asutustele üle 91 miljoni vähem raha (6) Võpik, kõps, äkve, õhuk. Keelevõistlusele on laekunud juba 2000 uudissõna Hulk autosid veereb jõulukuu eel suverehvidel (1) Tulemas on uued liiklusmärgid (4) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Microsofti juht: ettevõtteid ei saa hoida kassapidaja rahaga (1) Kindel viis maksuametile vahele jääda - ümbrikupalga maksmine (2) ABB paneb müüki kolm ärisuunda Tallinna külje all kontrollitakse loodete elujõulisust Tehnika lühiuudised Tehnika Tallinna külje all kontrollitakse loodete elujõulisust Tehnika lühiuudised Välismaa Taani nuhkimissobing USAga tekitab naabrites ebamugavust KOHALIK VAADE ⟩ Borisovi skandaali niidid viivad bikiinimodelli ja Hispaania villani (1) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Viirusest priiks (1) Erik Aru: rahvahääletus on tavaliselt halb mõte (23) Eiki Berg: võitjad, kaotajad ja Karabahhi sõja järelmõjud (2) Mikael Raihhelgauz: ühtlaselt lõhestudes (11) Ülo Kalm: kui Postimees kandis Edasi nime Andrus Karnau: Eesti suurim ajaleht (1) Kristel Liis Põdder: teadus näitab selgelt koroonameetmete tõhusust (6) Fookus KESKKOND ⟩ Eesti loodus on jäänud enam kui saja liigi võrra vaesemaks (1) KESKKOND ⟩ Agu Leivits: punane nimestik annab ilustamata hinnangu liikide ohustatuse kohta KESKKOND ⟩ Rein Kuresoo: väljasuremise kuues laine ja Eesti Kultuur PÖFF. Neile, kes sündinud Nõukogude Liidus (1) PÖFF. Ilus ja hea film surmast (1) Eesti morbiitlid on täies elujõus (2) PÖFF. Taaskohtumine kunagise iseendaga (1) Sport Spordi lühiuudised Vutikoondis astus oktoobrikuise reha otsa Koroonaga sülle kukkunud Euroopa meistritiitel Tartu Detsembrist muutuvad kõik kliinikumi parklad tasuliseks (6) Jürgen Rakaselg: mul on kõrini (36) Jaak Valge: Kas välisüliõpilasele stipendiumi maksmine tõstab Tartu ülikooli kvaliteeti ning on riigile vajalik? (4) Koroona levib kiirelt noorte seas Kiirabi hakkab uuest aastast juhtima Veronika Reinhard Tartu lühiuudised Petersoni gümnaasiumi tabelikohal on mitu selgitust MIKS? ⟩ ... võtab TÜ kliinikum koroonaproovi ühest ninasõõrmest, avalike testimiste telgid aga kahest? Esietendub valusa naljaga lugu valikutest Kunstiajaloolane Kaur Alttoa: prantsuse kultuuri foonil olen tõeline mats (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eiki Berg: võitjad, kaotajad ja Karabahhi sõja järelmõjud

4 min lugemist
  • Karabahhi sõda muutis maailma
  • Aserbaidžaan sai peaaegu kõik soovitu
  • Lääs jäi koos Armeeniaga olukorras kaotajaks
Eiki Berg FOTO: Margus Ansu

Karabahhi sõja järgne uus reaalsus tõotab tulla ohvrirohke, kirjutab Tartu Ülikooli rahvusvaheliste suhete teooria professor Eiki Berg.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Käesoleva aasta 10. november läheb ajalukku. Sel päeval sõlmitud relvarahu lõpetas aktiivse sõjategevuse, kuid ei toonud kestvat rahuseisundit. Nüüd ja edaspidi peaksid Venemaa rahuvalvejõud tagama tülipoolte eraldatuse. Samuti konserveerima uue «tasakaalupunkti» ja sõjamasina tekitatud reaalsuse Mägi-Karabahhis. Paraku sellest ainult ei piisa. Vaja on ka tagada Kelbajari/Karvachari, Lachini/Berdzori ja Agdami piirkonna üleandmine Aserbaidžaanile, sinna jäävate kultuuriväärtuste (Dadivanki kloostri) kaitse ning ainsa mõeldava ühendustee Armeeniaga, nn Lachini koridori turvamine. Armeenlased on sunnitud taanduma aladelt, mis olid peaaegu 30 aastat nende kontrolli all.

11 000 ruutkilomeetrist, mida de facto iseseisev Artsahhi Vabariik kontrollis sõja eelõhtul, on alles umbes üks kolmandik ning seegi rohkem Venemaa protektoraadi mõõtu. Vähe usutav, et kellelgi 100 000 Karabahhi armeenia põgenikust enam kaotatud aladele niipea asja oleks. Läinud on Şuşa​ ja Hadrud. Võib minna ka ülejäänu. Seda juhul, kui armeenlaste vastupanu aseritele jätkub partisanisõjana mägedes, Vene rahuvalvajad ei tule oma ülesannetega toime ning Aserbaidžaani uue rünnaku alla sattunud Stepanakerdi ümbrus valgub armeenlastest tühjaks.

19.11.2020 21.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto