Europarlamendi raport tahab päästa töötaja digiketist

Möödunudnädalasel Euroopa Keskpanga presidendi Christine Lagarde’i kuulamisel europarlamendi majanduskomisjonis osalesid saadikud kodukontorist ja istungisaal oli tühi.  FOTO: Olivier Hoslet/Epa/Scanpix

Ajal, kui koroonaviirus surub paljud valgekraed taas kodukontorisse, arutavad mitu riiki ja europarlament, kuidas tagada, et töötaja pääseks vabal ajal elektroonilise keti otsast lahti.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

See tähendab katset keelustada seadusega, et ülemus helistab laupäeva õhtul või kolleeg saadab pühapäeva lõuna ajal Skype’i sõnumi ning eeldab kohe vastamist, ehkki inimene, kellega nad üritavad ühendust võtta, töötab lepingu järgi esmaspäevast reedeni kella 9–17.

Europarlament arutab raportit, mis annab Euroopa Komisjonile soovituse võtta vastu vastav direktiiv.

Raporti praeguses versioonis esitatud hinnangu järgi nende ettepanekul finantsmõju puuduks. Küll aga aitaks see säästa töötajaid stressist ja läbipõlemisest. Samuti aitaks see muuta olukorda õiglasemaks inimestele, kel on töövälisel ajal perekondlikke kohustusi ja seetõttu vähem võimalusi edendada karjääri tasustamata ületundide abil.

«Üha rohkem on selgeid tõendeid, et regulaarsete pikkade töötundide vähendamine parandab töötajate füüsilist ja vaimset tervist, tööohutust ja tööviljakust; kuna vähem on väsimust ja stressi, suureneb töötajate rahulolu tööga ja kasvab motivatsioon ning väheneb töölt puudumine,» märgitakse dokumendis.

«Digitaalsete vahendite üha laialdasem kasutamine töö eesmärgil on toonud kaasa «pidevalt ühendatud» või «alati sisse lülitatud» kultuuri, millel võib olla kahjulik mõju töötajate põhiõigustele, õiglastele töötingimustele, sealhulgas õiglasele tasule, tööaja piiramisele ning töö- ja eraelu tasakaalule, töötervishoiule ja tööohutusele, samuti meeste ja naiste võrdõiguslikkusele, seda ebaproportsionaalselt suure mõju tõttu hoolduskohustustega töötajatele, kes on tavaliselt naised,» hoiatatakse seal.

23.11.2020 25.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto