Janet Yellenist saab taas USA rahamaailma tippotsustaja

Donald Trumpi valitsusele on Janet Yellen ette heitnud, et see ei suutnud olla globaalse majanduse eestvedaja. FOTO: JONATHAN ERNST/Reuters

Ühendriikide uueks presidendiks valitud Joe Biden kavatseb nimetada oma administratsiooni rahandusministriks keskpanga (Föderaalreservi ehk Fedi) eelmise juhi Janet Yelleni, kes tuntud majandusteadlasena on rahapoliitiliste otsuste lähedal olnud juba kolm aastakümmet.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui USA ülemkoda senat Yelleni ministriks kinnitab, saab temast USA esimene naissoost rahandusminister, aga ta oli ka Föderaalreservi esimene naisjuht.

«Janet Yelleni määramist tervitavad universaalselt kõik, ja õigusega, kaasa arvatud majandusanalüütikud, välisriikide ametnikud ja turud. Kõik nad hindavad teda väga kogenud poliitikakujundajana, mille tulemuseks oli stabiilsus,» kommenteeris tulevase presidendi valikut tunnustatud majandusteadlane Mohamed El-Erian, kes on Cambridge’i ülikooli Queensi kolledži president ja kindlustusgigandi Allianz peaökonomist. «Ta mõistab väga hästi rahvusliku ja rahvusvahelise poliitika tiheda koostöö tähtsust,» lisas ta.

«Proua Yellen on rahandusministriks suurepärane valik,» ütles oma avalduses president Trumpi endine tippnõustaja Gary Cohn.

Endise keskpankurina on Yellenil head suhted nii välisriikide rahandusministrite kui ka keskpankade juhtidega, mis saab Bideni administratsioonile olema väga tähtis heade liitlassuhete taastamisel ja tugevdamisel.

24.11.2020 26.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto