E, 25.09.2023

Janet Yellenist saab taas USA rahamaailma tippotsustaja

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments 4
Donald Trumpi valitsusele on Janet Yellen ette heitnud, et see ei suutnud olla globaalse majanduse eestvedaja.
Donald Trumpi valitsusele on Janet Yellen ette heitnud, et see ei suutnud olla globaalse majanduse eestvedaja. Foto: JONATHAN ERNST/Reuters

Ühendriikide uueks presidendiks valitud Joe Biden kavatseb nimetada oma administratsiooni rahandusministriks keskpanga (Föderaalreservi ehk Fedi) eelmise juhi Janet Yelleni, kes tuntud majandusteadlasena on rahapoliitiliste otsuste lähedal olnud juba kolm aastakümmet.

Kui USA ülemkoda senat Yelleni ministriks kinnitab, saab temast USA esimene naissoost rahandusminister, aga ta oli ka Föderaalreservi esimene naisjuht.

«Janet Yelleni määramist tervitavad universaalselt kõik, ja õigusega, kaasa arvatud majandusanalüütikud, välisriikide ametnikud ja turud. Kõik nad hindavad teda väga kogenud poliitikakujundajana, mille tulemuseks oli stabiilsus,» kommenteeris tulevase presidendi valikut tunnustatud majandusteadlane Mohamed El-Erian, kes on Cambridge’i ülikooli Queensi kolledži president ja kindlustusgigandi Allianz peaökonomist. «Ta mõistab väga hästi rahvusliku ja rahvusvahelise poliitika tiheda koostöö tähtsust,» lisas ta.

«Proua Yellen on rahandusministriks suurepärane valik,» ütles oma avalduses president Trumpi endine tippnõustaja Gary Cohn.

Endise keskpankurina on Yellenil head suhted nii välisriikide rahandusministrite kui ka keskpankade juhtidega, mis saab Bideni administratsioonile olema väga tähtis heade liitlassuhete taastamisel ja tugevdamisel.

Facebook
Comments 4

Märksõnad

Tagasi üles