N, 29.09.2022

Reisiraha läheb kriisiajal hoiustesse, veebi ja kärakasse

Erkki Erilaid
Reisiraha läheb kriisiajal hoiustesse, veebi ja kärakasse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tänavu reisivad eestlased kümme korda vähem, see on jätnud Tallinna lennujaama nukralt tühjaks.
Tänavu reisivad eestlased kümme korda vähem, see on jätnud Tallinna lennujaama nukralt tühjaks. Foto: Remo Tõnismäe / Postimees

Mullu kulutasid eestlased välismaal reisides ligi poolteist miljardit eurot. Tänavu reisitakse koroonapandeemia tõttu kümme korda vähem ning see annab inimestele üle miljardi euro säästu. Pool rahast seisab pangakontodel, ülejäänut kasutatakse aga usinalt veebi-, raamatu-, ehitus- ja ka alkoholipoodides.

Statistikaameti andmetest selgub, et Eesti elanikud kulutasid välismaal reisimisele mullu üle 1,4 miljardi euro. Tänavu teises kvartalis kahanes aga ööbimisega välisreiside arv võrreldes mulluse sama ajaga 92,5 protsenti ja on selge, et ka kolmandas ja neljandas kvartalis jääb langus samasse suurusjärku. Kuna välismaal kulutada ei saa ja ka siseturism jääb mullusele alla, siis jääb tänavu laias laastus eestlastele kätte tublisti enam kui miljard eurot lisasääste.

Säästetud rahast enam kui pool seisab pangaarvetel või on kasutatud investeeringuteks. Teist poolt kasutatakse aga tarbimiseks, tänu millele kasvab ühena vähestest Euroopa riikidest Eestis jaekaubandus ka tänavusel keerulisel aastal.

SEB majandusanalüütiku Mihkel Nestori sõnul on Eesti jaekaubandus tulnud siiani kriisist läbi terve nahaga. «Tõeliseks kriisikuuks oli kaubanduse jaoks tegelikult vaid aprill, kui keskuste sulgemine ja inimeste hirm rahvarohkete kohtade ees langetas müüginäitajaid aastatagusega võrreldes 13,5 protsenti,» sõnas Nestor. «Samas oli maikuus müük juba 2019. aastaga võrreldaval tasemel ning juunis ja juulis näitas jaekaubandusettevõtete käive juba kiiret kasvu.»

Märksõnad
Tagasi üles