N, 29.09.2022

USA tellib uue kaliibriga relvi

Marek Strandberg
, tehnoloogiatoimetaja
USA tellib uue kaliibriga relvi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 8
True Velocity on üks relvamoona tootvatest firmadest, mis on kasutusse võtnud komposiitmaterjalist padrunihülsid. Pildil 6,8 mm plastikhülsiga padrun. 
True Velocity on üks relvamoona tootvatest firmadest, mis on kasutusse võtnud komposiitmaterjalist padrunihülsid. Pildil 6,8 mm plastikhülsiga padrun. Foto: True Velocity

Ameerika Ühendriikide kaitseministeerium on tellimas oma kaitseväele uusi automaatrelvi, teatas tehnikaajakiri Popular Mechanics. Järgmise viie aasta jooksul alustatakse üleminekut uuele 6,8 mm kaliibriga laskemoonale. Praegu on Ühendriikide sõjaväes kasutuses nii 5,6 mm kui ka 7,62 mm laskemoon nagu NATOski. 111 miljoni dollari suuruse programmi raames soetatakse 120 000 uut automaatrelva. See teeb ühe relva hinnaks veidi üle 900 dollari.

Eesti kaitseväele on just hangitud 19 000 uut relva firmalt LMT (Lewis Machine and Tool Company), koos lisavarustusega oli selle tehingu hinnaks 75 miljonit eurot, mis teeb ühe relva maksumuseks pea 4000 eurot ehk 4700 dollarit. Mõistagi pole need tehingud üks ühele võrreldavad.

Ameerika Ühendriikide relvahanke praeguses faasis osalevad Sig-Sauer, General Dynamics-OTS ja Textron Systems.

Esialgu ootab Ameerika Ühendriikide kaitsevägi tootjatelt kokku 66 eksperimentaalset näidisrelva ja 660 000 ühikut laskemoona. Ühtlasi on liitlaste kaitsevägi ootamas täiesti uut sihtimissüsteemi, mille osaks on kaugusmõõtmisel põhinev korrigeeriv punatäppoptika ning palju muudki. Hanke võitjalt on plaanis tellida esialgu 4000 uut relva, mille hinnasildiks on 36 miljonit dollarit (9000 dollarit relva kohta). On võimalik, et 6,8 mm diameetriga ja USA kaitseväe vajadustele paremini sobiv moon toodetakse ka komposiitmaterjalidest, mitte metallist hülssidega. Uue relvasüsteemi kõik kolm tootjaks pürgijat pakuvad laskemoonaks komposiitmaterjalist hülssidega padruneid.

Märksõnad
Tagasi üles