Võib tulla üllatusena, et 70 kg kaaluvas inimeses on ligikaudu 25 g magneesiumi, millest enamik (u 15 g) asub luudes. Sarnaselt kaltsiumiga on magneesium luude ja hammaste tervena hoidmisel asendamatu – tema ülesanne on soodustada luukoe teket ja uuenemist. Kui magneesiumit on organismis vähe, võetakse vajaminev luudes asuvast puhvrist, vähendades sellega luutihedust ja soodustades luuhõrenemist.
Umbes 6 g kehas olevast magneesiumist asub lihaskoes, kus see reguleerib skeleti- ja südamelihaste pingutamist ja lõdvestamist. Südamelihase regulaarne lõtvumine on elulise tähtsusega, mistõttu suunatakse ka kerge magneesiumipuuduse korral skeletilihastes (nt jalalihastes) olev magneesium südamelihasesse. Niisiis avaldub puudus lihaste nõrkuse, jalakrampide või silmalau lihaste spasmide näol.
Ülejäänud kehas olev magneesium osaleb üle 300 ensüümi töös ja on seega tarvilik energia tootmiseks, normaalseks närvitalitluseks, aga ka süsivesikute, rasvade ja valkude ainevahetuseks. Seepärast võib magneesiumipuuduse üks märk olla liigne väsimus ja närvilisus.
Puudujääk sõltub toitumisest ja haigustest
Inimorganismis on arenenud protsessid, mis aitavad magneesiumi hulka veres ühtlasena hoida. Neerud on selleks ülesandeks äärmiselt tõhusad – kui toiduga tarbitud magneesiumi hulk väheneb, siis on uriin magneesiumivaene, kui aga magneesiumi tarbimine suureneb, suureneb ka eritunud magneesiumi hulk. Sellest tulenevalt suudab organism üle elada lühikesed magneesiumivaesed perioodid.
Mitmekülgse ja tasakaalustatud toitumise korral on tervel inimesel magneesiumipuudus harv nähtus. Samas järjepideva ühekülgse toitumise, dieetide pidamise või töödeldud toiduainete kestval liigtarbimisel on puudujääk kerge tekkima. Riskirühmas on ka alkohoolikud, diabeetikud, neeruhaigusi ja kroonilist kõhulahtisust põdevad inimesed. Tõsise magneesiumipuuduse sümptomid on südametöö häired, kaaliumivaegus, suur kaltsiumisisaldus veres ning lihaste ja närvisüsteemi erutuvus.