T, 5.12.2023

Kuidas vältida tervishoiu kokku kukkumist? (11)

Sander Punamäe
, reporter
Copy
Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits peab võimalikuks, et tulevikus kujuneb riikide konkurents maksumäärade osas senisest teravamaks.
Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits peab võimalikuks, et tulevikus kujuneb riikide konkurents maksumäärade osas senisest teravamaks. Foto: Tairo Lutter

Eestis on Euroopa suurim rahuldamata vajadus arstiabi järele ja senise ravikindlustussüsteemi jätkudes hakkab tervishoiuteenuste kättesaadavus vähenema, selgus eile esitletud Arenguseire Keskuse raportist.

Samal ajal kui riigijuhid tegelevad uurimisega, kuidas abielureferendumit korraldada, on hoopis vähem tähelepanu saanud Eesti tegelik, päris probleem: rahvastik vananeb, tööealiste osakaal väheneb, sotsiaalmaksust laekuv tulu langeb ning haigekassa hakkab suurde miinusesse jõudma. Kui tervishoiu rahastusmudelis ei võeta süsteemseid muudatusi ette, jõuab haigekassa kriisi juba järgmise viie aasta jooksul.

Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov selgitas, et kui lisatulu ei leita, tähendab see pikenevaid ravijärjekordi ning aastaks 2035 kujuneks inimeste omaosalus raviteenuste eest tasumisel praegusest kaks korda suuremaks. Seetõttu kasvaks kaks korda ka tõenäosus kõrgete tervishoiukulude tõttu vaesuda, sest 15 aasta pärast vaataks haigekassa eelarvest vastu 900 miljoni eurone auk.

Kommentaarid (11)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles