Kuidas vältida tervishoiu kokku kukkumist?

Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits peab võimalikuks, et tulevikus kujuneb riikide konkurents maksumäärade osas senisest teravamaks. FOTO: Tairo Lutter

Eestis on Euroopa suurim rahuldamata vajadus arstiabi järele ja senise ravikindlustussüsteemi jätkudes hakkab tervishoiuteenuste kättesaadavus vähenema, selgus eile esitletud Arenguseire Keskuse raportist.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Samal ajal kui riigijuhid tegelevad uurimisega, kuidas abielureferendumit korraldada, on hoopis vähem tähelepanu saanud Eesti tegelik, päris probleem: rahvastik vananeb, tööealiste osakaal väheneb, sotsiaalmaksust laekuv tulu langeb ning haigekassa hakkab suurde miinusesse jõudma. Kui tervishoiu rahastusmudelis ei võeta süsteemseid muudatusi ette, jõuab haigekassa kriisi juba järgmise viie aasta jooksul.

Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov selgitas, et kui lisatulu ei leita, tähendab see pikenevaid ravijärjekordi ning aastaks 2035 kujuneks inimeste omaosalus raviteenuste eest tasumisel praegusest kaks korda suuremaks. Seetõttu kasvaks kaks korda ka tõenäosus kõrgete tervishoiukulude tõttu vaesuda, sest 15 aasta pärast vaataks haigekassa eelarvest vastu 900 miljoni eurone auk.

25.11.2020 27.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto