Eesti teadlased tuvastasid, miks on SARS-CoV-2 nii nakkav

TRT03: MIHKEL ÖRD: TARTU, EESTI, 18NOV20 - Pildil TÜ doktorant Mihkel Örd. ma/Foto MARGUS ANSU TARTU POSTIMEES FOTO: Margus Ansu/pm/scanpix Baltics FOTO: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Tartu teadlaste uuring annab aimu, miks on pandeemia põhjustanud koroonaviirus nakkavam kui selle lähisugulased, millel ei ole õnnestunud üle maailma levida.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Iga viiruse ohtlikkuse puhul on võtmeküsimus, kuidas see oma peremehe rakkudesse sisse murrab. SARS-CoV-2 puhul on juba pandeemia algusest saadik teada, et selle rünnakus mängivad olulist rolli viiruseosakese pinnast välja turritavad ogavalgud, mida sihib suurem osa praegu arenduses olevatest vaktsiini- ja ravimikandidaatidest.

Oma värskes uuringus näitavad Tartu Ülikooli teadlased, et SARS-CoV-2 ogavalgu geenides on olemas järjestus, mida ei ole ei 2003. aastal Aasias levinud esimesel SARSi-viirusel ega ka siiani Lähis-Idas inimesi nakataval MERSil. Geneetilisi erinevusi on muidugi kõigi viiruste vahel, kuid leitud järjestus mängib tõenäoliselt viiruse nakatamisvõimes keskset rolli.

25.11.2020 27.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto