N, 2.02.2023

Helena Randlaht: noorsootöötaja on noorele tugisammas

Helena Randlaht
, Audru noortekeskuse noorsootöötaja, bändi Sibyl Vane laulja
Helena Randlaht: noorsootöötaja on noorele tugisammas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Helena Randlaht, Audru noortekeskuse noorsootöötaja, bändi Sibyl Vane laulja
Helena Randlaht, Audru noortekeskuse noorsootöötaja, bändi Sibyl Vane laulja Foto: Erakogu
  • Kuidas noored vaba aega veedavad, mõjutab seda, missugused inimesed neist saavad
  • Eestis on tuhande noore kohta üks noortekeskus, mida on selgelt liiga vähe
  • Et noorte arengut toetada, peab noorsootöötaja ka ise käed külge panema

Noorsootöötaja roll on mitte ainult noortes huvi tekitamine, vaid ka huvi üleval hoidmine, eeskuju näitamine ja inspireerimine, kirjutab Helena Randlaht, Audru noortekeskuse noorsootöötaja, bändi Sibyl Vane laulja.

Kuidas noored oma vaba aega veedavad, mõjutab paljuski seda, millisteks täiskasvanuteks nad kasvavad, millised on nende huvid ja milliseks kujunevad nende isikuomadused. See, millist nõu mina noorsootöötajana annan, võib noorega kaasas käia kogu tema elu. Mõnikord on sellisele vastutusele isegi hirmutav mõelda. Siis aga meenub, et vastutus on ka võimalus positiivset muutust luua.

Tundsin ise noorena puudust suuremast suunamisest ja toest. Kasvasin üles üksikvanemaga peres. Peamine fookus oli koolil ning huviharidus ja noortevaldkonna võimalused minuni ei jõudnud. Või ei jõudnud mina ise nendeni. Suuremat aktiivsust hakkasin üles näitama alles hilisteismelisena, kui ühel hetkel kohalikku noortekeskusse sattusin. Ise vabatahtlikuna panustades kasvas ka huvi selle valdkonna vastu. Tekkis tunne, et noorsootöötaja võimuses on pakkuda noortele tuge ja teadmisi, mida koolist ei saa.

Noored tahavad rääkida, aga nad tahavad ka, et neid kuulataks. Siin saab noorsootöötaja palju ära teha. Tihtipeale polegi muud vaja, kui kuulata ja mõtteid peegeldada. Noorsootöötaja on noore jaoks justkui neutraalne osaline, kes saab julgustada oma mõtetest rääkima vanematele, õpetajale või eakaaslastele.

Kui minu kunagine huviringi juhendaja oleks lasknud huvil muusika tegemise vastu jahtuda, siis ma võib-olla täna muusik ei oleks. Võti on nii distsipliinis kui ka protsessi nautimises.

Minuga käivad eriliselt kaasas lood, kui olen mitme aasta vältel näinud ühe noore kasvamist, avatumaks ja julgemaks muutumist ning kasvavat huvi ümbritseva maailma vastu. Selleks et noorte arenevat maailmapilti toetada, peab noorsootöötaja ka ise käed külge panema. Ei saa jääda kõrvaltvaatajaks ja loota, et noored sellega lepivad. Paljuski võtavad noored noorsootöötajaid kui sõpru ja usaldusisikuid. Neile on tähtis, et me täiskasvanutena ka ise oma soovituste järgi toimiksime ning julgelt uusi asju prooviksime.

Noorsootööd teevad kõik, kes noortega mõtestatult ja suunatult tegelevad. Mulle tundub, et paljud huviringide juhendajad ei vaata ennast kui noorsootöötajat ega mõista oma rolli tegelikku tähtsust. Nende mõju ulatub palju kaugemale kui vaid konkreetne huviringis õpitav oskus. Huviringi juhendaja roll on suuresti esmase huvi tekitamine, kuid ka selle üleval hoidmine ning positiivsete hoiakute edasiandmine, eeskujuga mõjutamine ja inspireerimine. See, millise suhtumise ja kirega juhendajad ise oma ala õpetamisse suhtuvad, kandub edasi ka noortele.

Audru noored koos Helena Randlahega. Kes teab, võib-olla on pildil ka mõni tulevane noorsootöötaja või koguni muusik? 
Audru noored koos Helena Randlahega. Kes teab, võib-olla on pildil ka mõni tulevane noorsootöötaja või koguni muusik? Foto: Erakogu

Kui minu kunagine huviringi juhendaja oleks lasknud huvil muusikategemise vastu jahtuda, siis ma võib-olla täna muusik ei oleks. Võti on samal ajal nii distsipliinis kui ka protsessi nautimises. Kui juba noorena tekib harjumus esimese takistuse ilmudes käega lüüa, võib see harjumus terveks eluks kummitama jääda. Kui aga noorena tekib harjumus oma huvisid arendada ja enesedistsipliini kasvatada, siis kanduvad need edasi ka täiskasvanuellu. Ka noorsootöötajal on oma roll selles, kumba teed pidi noor sammuma hakkab.

Meil on täna Eestis tuhande noore kohta üks noortekeskus, mida on selgelt liiga vähe. Noorsootööd tuleb väärtustada mitte ainult hetkel käimasoleva noorsootöönädala raames, vaid iga päev.

Märksõnad
Tagasi üles